avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Activitate someru

Activitate someru

Discuție MOSTENIRE
As dori sa-mi spuneti cum se imparte o suma de bani primita dupa vanzarea unei case ,intre copii si un parinte in cazul urmator:
Mama mea a decedat acum 10 ani,iar eu impreuna cu ceilalti 4 frati ai mei nu am facut inca succesiunea ,tatal nostru ramanand singur.Datorita faptului ca s-a vandut casa bunicii mele din partea mamei ,s-a impartit acea suma in mod egal intre frati, mamei mele revenindu-i o anumita suma.Acea suma de bani va trebui impartita intre noi, copiii, sau intre noi si tata? Daca va trebui impartita intre copii si parinte, cum se va imparti?
Mentionez ca mama a murit inaintea bunicii.
Am uitat sa mentionez ca mama mea a murit prima, apoi bunica.Este acelasi lucru?
Banii se pot imparti acum in proportia enumerata mai sus,fara a se face succesiunea?
Va multumesc.
As dori sa-mi spuneti cum se imparte o suma de bani primita dupa vanzarea unei case ,intre copii si un parinte in cazul urmator:
Mama mea a decedat acum 10 ani,iar eu impreuna cu ceilalti 4 frati ai mei nu am facut inca succesiunea ,tatal nostru ramanand singur.Datorita faptului ca s-a vandut casa bunicii mele din partea mamei ,s-a impartit acea suma in mod egal intre frati, mamei mele revenindu-i o anumita suma.Acea suma de bani va trebui impartita intre noi, copiii, sau intre noi si tata? Daca va trebui impartita intre copii si parinte, cum se va imparti?
Răspuns la discuția Intabulare
Saptamana viitoare este gata dosarul pentru intabulare, urmand a se trimite la cadastru(asa ne-a comunicat persoana care se ocupa de acte).Daca se face intabularea doar pe parintele ramas in viata, acest lucru poate afecta drepturile copiilor la o viitoare succesiune?
Sau nu poate intabula numai pe el?Daca ne afecteaza pe noi, copii la succesiune,mai putem opri continuarea intabularii?
Discuție Intabulare
As dori sa stiu daca pe baza unui act de vanzare -cumparare pt. o casa la tara(plus terenul aferent) aflat in posesia unui singur parinte(celalalt fiind decedat) se poate intabula direct pe toti copii, fara a se intabula pe parinte si abia apoi pe copii?Este necesara intabularea si pe cine sa fie facuta pt. succesiune?
Discuție tichete de masa
Daca un angajat inceteaza activitatea la 1 apr. 2011, poate primi bonuri de masa pt. luna martie in care a lucrat 18 zile, iar restul a fost in conc. de odihna?Mentionez ca firma nu respecta intocmai legea -nu dau tichete in avans ci retroactiv.De la personal am fost anuntat ca tichetele sunt pe luna martie, dar statele de plata sunt facute in aprilie,luna in care nu mai sunt angajat, deci nu le pot impozita.Este legala aceasta chichita?Nu mi se pare corect ca daca am lucrat in martie sa nu pot primi tichete la fel ca si colegii mei.Oricum salariul pe luna martie se da doar in 30 apr., deci le-ar putea impozita Astept un raspuns .Multumesc anticipat.