avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1035 soluții astăzi
Forum Activitate vali29

Activitate vali29

Răspuns la discuția va rog raspuns urgent
va multumesc tare mult pentru raspuns.Am spus ca avocata noastra ne sustine pentru ca ea m-a indrumat sa fac cerere pentru reintegrare in spatiu si ea a spus judecatoarei la primul termen de judecata pentru reintegrare, ca eu stau de 5 luni in gazde si pe unde apuc,ca nu am unde sa stau,insa mama vitrega nu s-a prezentat la acest termen de reintegrare si astfel s-a amanat peste 2 saptamani.Inca o data spun ca ne sustine deoarece am avut un avocat(bine inteles platit) inainte pe care l-am schimbat pentru ca nu ne apara deloc chiar imi zicea ca nu vrea sa ii complicam dosarul adica daca eu intru in casa pot apare scandaluri,nu vrea sa se ocupe decat de succesiune si partaj.Credeti ca la urmatorul termen de judecata pentru reintegrare imi va cere martori ca am stat acolo sau mamei vitrege ii va cere explicatii de ce nu mi da voie sa locuiesc acolo?
Răspuns la discuția va rog raspuns urgent
Am succesiunea deschisa prin instanta si acceptarea ei imediat dupa ce tatal meu a murit. la o saptamana.Mi-am ingropat tatal cu toate cheltuielile facute de mine, am ramas fara bani si am plecat in strainatate sa fac bani ca sa repar si apartamentul in care am locuit.Problema e ca mama vitrega nu ma primeste in casa,ea asteapta numai ca instanta sa decida, avocata mea ma sustine.Oare instanta imi da drept prin ordin judecatoresc sa mai locuiesc in casa tatalui meu?
buna ziua,
poate sa mi raspunda cineva,va rog,daca eu am locuit in casa tatalui meu care a murit acum un an,nu am alta locuinta,am adresa pe buletin unde am locuit cu tatal meu si mama vitrega,am plecat in strainatate un an de zile,si cand m-am intors mama vitrega nu m-a primit in casa.Am succesiune deschisa precum si cerere de reintegrare in casa.Instanta imi va da dreptul sa mai locuiesc in casa tatalui meu,daca am plecat un an de zile?
suntem trei frati,am deschis succesiunea in instanta de un an, deoarece mama noastra vitrega nu accepta nici sa stam in casa tatalui nostru si doreste sa nu fie deranjata , vrea sa sa stea singura in 2 camere,ea nu a participat la cumpararea apartamentului si mai doreste si jumatate din apartament,noi avem avocat,am deschis si procesul de reintegrare.intrebarea noastra este cat poate sa mai dureze acest proces? e posibil 2-3 ani?ea merge la tribunal numai cu minciuni,ca ii facem scandal, ca vrem sa o otravim,iar in cererea de intampinare, avocata ei a scris minciuni mari de noi,se vaita la judecatoare ca e batrana si bolnava.pana cand cu minciuni?
buna ziua,va rog sa-mi dati un raspuns clar daca se poate,eu sunt in proces de succesiune,dupa ce tatal bun a murit acum un an , parata fiind mama vitrega.Dupa moartea tatalui meu eu am plecat in strainantate unde munceam de doi ani ca sa strang bani sa repar casa , in casa a ramas doar mama vitrega.M-am reintors in tara de curand iar mama vitrega nu imi da voie sa stau in casa,chiar a chemat si politia, spunand ca nu am ce sa caut in casa, pt ca am dat-o in judecata,dar ea nu intelege ca eu nu vreau sa fac nimic decat sa se faca succesiunea.De cinci luni stau pe unde apuc, prieteni, gazde,am deschis proces de reintegrare in casa,ca legea sa faca dreptate.Exista posibilitatea ca legea sa nu imi dea voie sa mai stau in casa tatalui meu,atata timp cat eu am fost plecat de acasa un an si numai tatal meu e pe contractul casei,mama vitrega necontribuind la cumpararea casei?
Răspuns la discuția succesiune
multumesc pentru raspuns,cred ca avocatul asta ne sperie ca sa ca daca nu platim pierdem, ce sa pierdem un drept al nostru?,eu m-am intors de curand din strainatate ,poate de aceea,vrea bani mai multi,ca el nu se implica deloc in cazul nostru.
Răspuns la discuția succesiune
multumesc pentru mesaj,in timpul vietii sotiei nu i s-a donat nimic.Mama vitrega dupa ce ca nu ne lasa sa intram in casa tatalui nostru mai si depune marturii mincinoase la tribunal prin intermediul avocatei ei? se vor lua oare in considerare minciunile ei?
Răspuns la discuția succesiune
va multumesc pentru raspuns,situatia noastra este in tocmai cum v-am zis nimic in plus,insa cum e posibil ca nici dupa un an sa nu se stabileasca cota fiecaruia,avem impresia ca avocatul nostru urmareste sa ne ia banii stiind ca eu am fost plecat in strainatate si acum ma ameninta ca trebuie sa mai platesc taxa de timbru inca o data adica 3% din valoarea apartamentului,eu am platit o data aceasta taxa i-am dat avocatului banii,el nu mi-a dat chitanta nici pe onorariu pe care l-am platit nici pe taxa,si tot se lungeste procesul?e posibil sa platesc pana acum timp de un an avocatului 60 milioane(onorariu si taxa de timbru ) si el sa zica ca s-ar putea sa mai dau inca pe atat si tot mama vitrega sa fie in avantaj? pana cand va tine acest proces?avocatul nostru ne cere tot felul de dovezi aberate ca sa : chipurile SA CASTIGAM
Discuție succesiune
suntem trei frati, tatal nostru a murit acum un an iar mama de foarte mult timp,tata a avut o a doua casatorie din care nu a rezultat copii.Tata a lasat in urma lui un apartament numai el fiind proprietar,el nu era casatorit cu mama noastra vitrega atunci cand a cumparat apartamentul.La momentul actual , mama vitrega ne interzice sa mai intram in casa tatalui nostru,ea spune ca e casa ei.Am deschis succesiunea prin instanta de un an,am dat o groaza de bani la avocat iar avocatul ne zice ca mama vitrega,care are doar zece ani de casatorie cu tatal nostru va obtine trei sferturi din casa iar noi copii un sfert? cat la suta ii revine fiecaruia tinand cont ca suntem patru persoane?Ea procedeaza corect ca nu ne lasa in casa tatalui nostru?