avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate george u

Activitate george u

Răspuns la discuția Radiere auto fara acte
Pentru a putea dezbate succesiunea trebuie platit impozitul pentru imobilele decedatului,inclusiv pentru masina? Si apoi masina care nu mai exista va fi mostenita de catre toti urmasii ? Multumesc!
Buna ziua, bunicul a avut o masina (Dacia), pe care, inainte sa moara, a dat-o la fier vechi fara sa faca vreun act ( a dat masina unora cu o caruta..). Acum, la doi ani de la moartea lui,urmasii vor sa faca succesiunea insa la impozit apare si masina care nu mai exista si nici actele masinii nu sunt de gasit. Cum poate fi radiata daca nu mai exista nici un act al masinii ?
Buna ziua, as vrea sa divortez de sotie si as vrea ca locuinta sa imi revina mie,eventual sa ii acord o despagubire lunara (nu imi permit altfel). Suntem casatoriti de 20 de ani,ea avand un copil pe care l-am crescut impreuna dar nu este trecut pe numele meu,acum are 23 ani,este casatorit are un copil mic si locuiesc impreuna cu noi.Locuinta este o fosta camera de camin de la fabrica in care lucram eu,am dobandit-o prin cumparare in timp ce eram casatoriti.Sotia nu a lucrat mult timp,s-a angajat in ultimii 6 ani,timp in care si-a gasit pe cineva cu care pleaca in fiecare week-end la el la tara.Ea nu vrea sa divorteze si in caz de divort ar vrea sa ii ramana locuinta ei. Ce sanse am sa imi revina mie locuita si sa fie evacuata ? Multumesc!
Terenul nu a fost in posesia vanzatorilor dar nici a cumparatorului-promitent ,nu stiu exact cine s-a folosit de el.
Impozitul pe teren a fost platit de catre vanzatori caci de curand s-a mai vandut o casa si de la primarie au spus ca trebuie sa platim si impozitul pe acest teren ,acesta figurand ca fiind al nostru...
O sa incerc sa procur o copie de pe antecontract si revin cu detalii. Multumesc!
Buna ziua ,va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie : Acum 8 ani s-a facut un antecontract de vanzare-cumparare asupra unui teren extraviran ,vanzatorii au primit toti banii dar cumparatorul nu s-a mai prezentat pentru semnarea contractului de v-c. Acum am primit o notificare de la altcineva ca a facut cesiune de la cumparatorul de atunci ,pe acel antecontract ,si vrea sa ii facem contract de vanzare cumparare pe numele lui. Mai este valabil acel antecontract dupa aceasta perioada? Vanzatorii au vreo obligatie fata de noul ,,cumparator,, ? Mentionez ca vanzatorii nu mai detin acel antecontract deci nu pot spune clar ce stipula in el ...
Multumesc !
Nu este marcaj sa nu intri pe linia de tramvai locul cu pricina este la capatul tramvaiului in giulesti ,chiar inainte de statia tramvaiului ,unde esti oarecum obligat sa intri pe linia de tramvai ,dar nu cred ca voi actiona in instanta,nu imi permit un proces de cativa ani... Multumesc tuturor celor care au raspuns
Buna ziua ,ieri a avut sotia mea un accident cu atoturismul proprietate personala marca renaul megane din 2007 ,macazul de pe linia de tramvai a indoit janta provocand explozia rotii si sotia mea a pierdut controlul masinii lovind un stalp de beton,acum se afla in spital cu sternul rupt si lovituri la cap. Masina este lovita rau si nu am asigurare CASCO . Credeti ca pot obtine ceva despagubiri din partea RATB ? Mentionez ca vitezometrul s-a blocat pe 72 km/h deci depasise limita legala iar politia a notat : ,,din cauza vitezei excesive,, .
buna ziua ,de vreo 2 ani parintii mei tot au probleme cu vecinii ( amenintari ,injurii,etc.) ultima problema vecinii au sarit la bataie pe motiv ca a intrat cainele nostru in gradina lor. parintii mei au mers la primarie si au facut o sesizare ca vecinul sa isi refaca gardul care este 80% daramat. de la primarie au primit o instiintare ca trebuie sa colaboreze cu vecinul pentru reconstruirea gardului.
gardul cu ceilalalt vecin este construit integral de parintii mei ,in aceste conditii trebuie sa suporte din cheltuielile pt reconstruirea gardului sau vecinii trebuie sa il faca singuri?
multumesc!
iata ca a sosit septembrie iar eu nu am rezolvat inca cu titlul....de la primarie mi-se spune ca se asteapta hotararea de la prefectura....
o alta intrebare este ca pe titlu nu o sa apara decat terenul pe care este casa ,in acest caz cum se poate vinde casa si terenul?