avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1259 soluții astăzi
Forum Activitate dumi-dumi

Activitate dumi-dumi

Buna seara,
Am si eu o mare nelamurire. Angajatorul meu pentru luna Decembrie mi-a platit salariul cu doua zile mai putin (respectiv 17 ore), la bonurile de masa cu unul mai putin, decat am lucrat efectiv, iar zile libere am beneficiat mai putin decat colegii mei cu doua zile. In momentul in care am cerut lamuriri sefului direct si doamnei de la resurse umane, referitor la orele platite mai putin mi sa spus ca nu sunt platita la ore ci la zile lucratoare, iar atunci cand am intrebat de ce sunt platita cu doua zile mai putin, a spus ca nu putea sa imi plateasca mai multe zile decat erau legale. Cand am intrebat daca pot beneficia in luna Ianuarie de cele doua zile lucrate in plus in luna Decembrie, mi sa spus ca nu am nici un liber de luat. Mentionez ca este primul salariu pe care il iau de cand sunt la acest angajator. Intrebari: Este normal ce se intampla? Ce pot face in cazul asta? Multumesc anticipat,
Buna ziua,
Am un dosar pe rol pentru granituire si drum de servitude. Cand am deschis actiunea am depus la dosar: copie T.P., planul parcelar de la primarie in care nu apare nici un drum. Intre timp am facut rost si de cel de la OCPI (este la fel ca cel de la primarie), dar avocata a spus ca nu are rost sa il depun si pe acela. As vrea sa stiu ce sanse am de a castiga servitudea, daca avocata mea nu a contestat dovezile false pe care le-a depus partea adversa (adresa de la primarie precum ca acolo esista drum de 50 de ani, declaratiile a 3 persoane (o ruda si ceilalti 2 desi au spus ca sunt vecini cu mine nu au nici macar teren in zona) , fotografii scoase la imprimanta care nu sunt facute pe strada care se afla terenul in litigiu). Mai pot fi contestate? La inceput avocata spunea ca le vom face plangere penala celor care au dat declaratii, dar acum spune ca nu are rost pentru ca oricum nu se va lua in calcul decat expertiza care va fi facuta la fata locului. Este adevarat? Dupa ce a depus la dosar declaratiile, avocatul paratului a spus ca se opune probatoriului cu martori. Este normal? Dovezile se pot depune la dosar pe toata perioada procesului? Multumesc anticipat,
Buna seara. Am un proces pe rol in calitate de reclamant, pentru granituire si servitute. La ultimul termen au fost interogati doar reclamantii( eu si 2 frati) si 2 din cei 3 parati.Interogatoriul a fost facut de doamna presedinte iar intrebarile au fost scrise de catre av. celui care nu a fost interogat. Este normal? Cu 3 termene in urma avocata mea prin intermediul doamnei presedinte a interogat doar un parat pentru ca unul nu era iar celalalt nu a fost interogat. Este normal? Cel care nu a fost interogat niciodata a fost de fiecare data aceeasi persoana. Nu era normal sa fie interogati atat paratii cat si reclamantii? Astazi am fost la arhiva sa studiez dosarul si am constatat ca lipseste de la dosar interogatoriul facut de avocata mea. Poate face avocata mea interogatoriul celorlalti parati si alta data, s-au miroase a blat?
Multumesc anticipat,