avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Activitate clucer

Activitate clucer

Buna ziua,

cum se procedeaza daca as dori sa vad ce contine dosarul depus de avocat la judecatorie?poate fi solicitat spre lecturare si de catre imputernicitul reclamantilor?
avocatul detine o copie acestuia?


va multumesc
vera
Răspuns la discuția onorariu avocat
Stimati domni avocati,

Va multumesc pentru pareri si raspunsuri.
Noi ne-am ales avocatul ca urmare a recomandarii unei vechi cunostinte si am considerat ca e cel mai bine sa facem asa de vreme ce nu aveam nici o ruda care sa fie in bransa.
Se pare insa ca nici aceasta metoda nu este cea mai indicata pentru ca dupa cum v-am spus dupa ce am semnat contractul si am platit onorariul la inceput, d-na avocat care initial ne rapsundea la emaluri si telefoane fara probleme acum a devenit din ce in ce mai "ocupata" si nu mai raspunde atat de prompt solicitarilor noastre , noi fiind presati de rezolvarea cazului cat mai curand si fiind interesati de toate amanuntele legate de caz si de rezolvarea lui.
deci acum noi ce putem face? sa stam si cu parere de rau ca am facut plata la inceput , sa speram ca ne va sprijini pana in final in rezolvarea cazului indiferent cat va dura asta, nu?
Noi consideram ca relatia avocat -client ar trebui sa fie una de conlucrare,respect reciproc, informare permanenta si sinceritate si nu una de genul"i-am prins si pe astia, care nu se pricep si ii duc cu vorba cat vreau eu,daca au fost fraieri si au platit".

Acum mi se pare normal ca plata sa se faca 1/2 la inceput si 1/2 la sfarsit, ca nimeni nu plateste integral un serviciu inainte de a se efectua aceasta
.
ce parere aveti?

multumesc
Vera
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri.
Totusi am o nelamurire, in cazul unui proces civil in care paratul nu mai locuieste la adresa din contract si noi recalmantii nu l-am putut gasi pentru a anula amiabil un contract, cine trebuie sa faca demersuri pentru a reusi sa-l localizam pe parat:avocatul, instanta ? Noi am incercat ca si persoane fizice sa-l gasim dar nici o institutie nu furnizeaza date despre alte persoane fara a avea o calitate oficiala si de aceea am apelat la actiunea judecatoreasca pentru a rezolva acest lucru.
in cazul cand paratul este plecat din tara sau nu e de gasit cum se procedeaza ca nu paote sa dureze la infinit un asemenea proces si noi sa fim blocati pentru totdeauna cu vanzarea imobilului din cauza unui contract nerespectat.


va multumesc
Vera
Răspuns la discuția onorariu avocat
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri.Ideea este ca dupa cum constat avocatul este f binevoitor si comunicativ pana la incheierea contractului si plata onorariului iar dupa devine f ocupat si unele lucruri discutate la inceput nu mai sunt respectate si chiar uita sau intarzie sa ne comunice si noua ce masuri au mai fost luate si ce s-a mai rezolvat cu dosarul nostru.



Vera
Discuție onorariu avocat
Buna ziua,

As dori sa stiu daca un avocat e normal sa ne pretinda sa platim onorariul integral la inceputul procesului de vreme ce nimic nu a fost inca demarat si nu stim daca vom fi multumiti de servicii?

Multumesc
vERA
Buna ziua,

As dori sa stiu cine poate depune aceasta cerere din momentul ce paratul in cazul unui proces civil nu a putut fi gasit si deci nu putea depune el aceast cerere?in cazul nostru motivul amanarii procesului este ca a fost depusa o astfel de cerere.

o alta intrebare o am referitoare la vacanta judecatoreasca cat dureaza aceasta si daca in timpul ei nu mai pot avea loc infatisari sau ce conditie trebuie sa indeplineasca un dosar ca sa poata fi judecat si in timpul vacantei,daca exista vreo conditie?

Va multumesc
Vera
Răspuns la discuția desfasurare proces
buna ziua,

Va multuemsc pt lamuriri.
Si in cazul in care aceeasi adresa de domiciliu este furnizata de orice institutie si paratul nu se prezinta, care este procedura?cate citatii sunt necesare a fi trimise?

Multumesc
Vera
Răspuns la discuția desfasurare proces
Va multumesc pentru raspuns
Dupa cum v-am spus noi am trimis notificari in acest sens si la domiciliul din buletin si la politia,primaria din localitate pentru a reusi sa il contactam dar fara succes .am primit raspuns cum ca este persoana necunoscuta la adresa respectiv.

Toate aceste demersuri trebuie facute prin avocat sau sunt posibile si direct, doar ca persoana fizica, sa primim informatii de la servicul evidenta populatiei sau de la alte institutii?

va multumesc
Vera
Răspuns la discuția desfasurare proces
Va multumesc
Ceea ce stim este ca paratul a fost cautat la adresa din contract pentru a lamuri situatia amiabil unde i-a fost trimisa si notificare dar datorita faptului ca la acea adresa nu mai locuieste si nu cred ca a locuit vreodata, doar a fost proprietar probabil,nu am mai putut da de el, ceea ce ne obliga sa deschidem proces pentru a rezilia antecontractul nerespectat.
Am incercat sa il gasim dar peste tot este inregistrat cu acea adresa. Credem ca avand diferite probleme, in buletin nu are adresa unde locuieste de fapt si mereu se muta si sta cu chirie in diferite locatii pentru a nu fi gasit de cine nu trebuie.
De aceea ne intereseaza cat ar dura un proces in care paratul nu se prezinta dn diferite motive adica mai precis de cate ori trebuie citat?

Va multumesc
Vera

Buna ziua,

A dori sa stiu in cazul in care paratul dintr-un proces nu e de gasit si nu se prezinta exista un nr maxim de infatisari la care este chemat?Cum se desfasoara?dupa cate citari se poate pronunta verdictul?

Va multumesc
Vera
v