avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Activitate ciupmarius

Activitate ciupmarius

Buna, am stat un an si sase luni arestat ,pentru infractiunea de talharie , preventiv ulterior am fost eliberat si mam judecat in stare de libertate inca un an si jumate in data de 04.10.2012 am ramas in pronuntare de catre judecatoria timisoara.a venit si solutia in condica de sedinta scria achitare .in data de 15.10 2012. pe net la dosarul meu scria la fel achitare solutia data in data de 15.10.2012.astazi in data de 20.10 2012 mam uita iar pe net si nu mai scria achitare .scria indreapta eroare materiala deci nu mai scria achitare dea aici si spaima mea ,intrebarea mea este acum shimba decizia sau ce poate sa insemne daca nu mai scria ca sunt achitat .indreapta eroare materiala? tin sa precizez tot pe net am vazut la dosarul meu,acolo ca parchetul de pe llanga judecatoria timisoara declara recurs in data de 19.10.2012 inseamna ca sunt achitat? nu lea convenit decizia evident , daca poate sa ma lamureasca cineva de ce nu mai scrie achitata si scrie indreapta eroare materiala. va multumesc in speranta ca voi primi un raspuns
Buna Ziua! Am avut un proces pe rol la Judecatoria Timisoara tin sa precizez ca in data de 04/10/2012 am avut ultima instanta, adica am ramas in pronuntare. Cum pot afla ce decizie a luat judecatorul de caz? Imi puteti spune daca este vreun site unde pot vedea decizia care s-a dat in cazul meu? Sau cum pot intra in posesia hotararii si in cazul in care nu imi convine decizia cum o pot ataca cu recurs? Va multumesc, cu speranta ca voi primi un raspuns.
Va rog ,imi poate sune cineva sunt inculpat intr-un dosar acuzatia find talharie,mai exact se spune ca am deposedat o persoana de niste bunuri intr-un cafe-bar,si fuga mea a fost surprinsa de camerele de supraveghere de la o benzinarie aflata in apropiere.eu am contestat si am cerut instantei sa trimita la un laborator imaginile cu fuga inculpatului ,pentru a putea fi comparate suttinand ca nu sunt eu in acele imagini .instanta a dat curs cereri mele si a trimis la un laborator de expertize criminalistice ,imaginile respective .In acest sens ne-am deplasat la locul unde era montata camera de supraveghere si nu a fost modificata fata de momentul cand a surprins imaginile in litigiu.In cadrul activitatilor desfasurate acolo au fost prelevate imagini care constau in deplasarea mea pe o traiectorie similara cu cea relevata in imaginile in litigiu .Imi poate spune cineva care sunt criterile pe cre se bazeaza expertiza in cauza ex : inaltime,alunite .Se poate ca experti sa fie rau intentionati si sa spuna da el este in imagini ei trebuie sa motiveze expertiza facuta in detaliu pe ce criteri sa bazat ? sau e suficient cuvantul lor .va multumesc,in speranta ca voi primi un raspuns .
Răspuns la discuția probleme juridice
am inteles dar acum nu mai am nici o sansa avind in vedere ca a aparut o proba noua si anume adn cu toate ca a trecut un an
buna am fost arestat 21 10 2009 pentru infractiunea de tilharie sau prelevat adn si amprente de la fata locului si sa stabilit ca nu imi apartin problema e ca amprentele au venit dupa aproximativ 5 luni jumate si apartineau altei persoane cu toate astea procurorul de caz [EDITAT] a dat privilegiul de nup acelei persoane dupa inca un an a venit si adn de la bucuresti si culmea ii apartine aceleasi persoane eu sunt inculpat a cui adn si amprentele are statutu de martor eu am fost pus in libertate intrebarea mea este mai pot ataca decizia de nup pe care a dato procurorul impotriva individului respectiv avind in vedere ca si adn ii apartine cum pot face asta care sunt pasi eu am crezut ca se autosesizeaza cineva dar nimic astept raspuns cu speranta ca ma veti ajuta[