avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1379 soluții astăzi
Forum Activitate MrFlumf

Activitate MrFlumf

din cate inteleg, primul pas ar fi sa merg la dl. doctor sa incerc sa-mi modifice retroactiv codul pe certificatul medical?

Multumesc.
Buna ziua,

Am suferit un accident (ulterior declarat de munca) in urma caruia mi-am rupt mana.

Initial am primit de la urgente un concediu medical pentru max. 5 zile, cod 06 (urgenta). Dupa cateva zile am mers la un doctor ortoped care mi-a prelungit concediul inca 1.5 luni, dar pe cod 01. I-am spus doctorului ca am suferit un accident in timpul programului de lucru, dar tot nu a vrut sa-mi dea cod 03 pentru accident de munca. Mi-a spus ca dupa ce se va inceia ancheta de la ITM si se confirma "accident de munca" o sa-mi modifice retroactiv codul la concediu.

Dupa o vreme am primit procesul-verbal de cercetare a accidentului de la ITM conf. caruia intr-adevar, a fost declarat accident de munca, dar fiind plecat din tara nu am mai trecut pe la doctorul ortoped sa-mi modifice codul, din 01 in 03 (din 75% in 80%).

Intrebarea e, stie cineva sa-mi spuna care este perioada in care se mai poate modifica retroactiv codul concediului medical, pentru a recupera diferenta de procent 75% vs 80%? In cazul meu a trecut cam 3 luni de la data primirii procesului-verbal de cercetare al accidentului.

Multumesc. :">

Răspuns la discuția recuperare taxa auto
ce ziceti de legea asta aparuta in mon. oficial?

[ link extern ]
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Tocmai am citit un articol interesant, mai ales partea legata de masinile noi:

[ link extern ]

Oare chiar se poate recupera taxa si pentru masinile noi? :rolleyes:
s-a mai schimbat ceva in situatia cazului de mai sus?

multumesc,
Răspuns la discuția TAXA POLUARE
lorecriss a scris:

Buna seara! In 2010 am platit 2600 lei taxa de poluare,doamnele de la finante mi-au spus ca din aceasta suma nu pot recupera nimic,vreau sa stiu daca este adevarat! Multumesc.


Taxa de poluare ai platit-o pentru o masina SH adusa din afara sau pentru o masina noua cumparata din tara? E un amanunt destul de important.
Răspuns la discuția recuperare taxa auto logan 2008
Din ce spuneti dvs. dl SMarian, sa inteleg ca mai nou doar autoturismele noi cumparate din tara polueaza aerul pe care-l respiram cu totii?

Daca se recupereaza taxa pentru (mai toate) autoturismele aduse de afara, inseamna ca taxa a fost impusa aiurea pentru ele si alea nu polueaza.

Nu e un caz de discriminare?
Răspuns la discuția recuperare taxa auto
Buna seara,

Conform ultimelor noutati, s-a schimbat ceva in legatura cu recuperarea taxei de poluare platite pentru masinile noi cumparate din tara?

Multumesc,
tudorvaleriu a scris:

1. Poate beneficia de indemnizatie pentru CCC deoarece in cele 12 luni eligibile sunt permise si fractiunile de luna.

2. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.



Multumesc frumos, sanatate!
Va prezint un caz:

Persoana X a lucrat pe baza unui contract pe perioada determinata intre 11 oct 2010 si 11 oct 2011, iar in 04 nov 2011 si-a depus actele pentru somaj (intre 11 oct si 04 nov nu a realizat niciun venit).

Urmand sa nasca in ianuarie 2012, este indreptatita sa primeasca indemnizatie de crestere a copilului?

Multumesc.