avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 238 soluții astăzi
Forum Activitate vasilica_onofrei

Activitate vasilica_onofrei

Buna ziua!

In cazul in care esti la primul copil, dar nu ai ultimele 12 luni lucrate, poti intra in concediu de maternitate? Ce drepturi ai?

O alta intrebare: daca ai avut contract de munca cu jumatate de norma pentru ultimul an, ce drepturi ai la primul copil nascut?

Multumesc!
Buna ziua!
Am o firma care se incadreaza la depunerea trimestriala a declaratiei 112. Se face o singura declaratie pentru toate cele 3 luni sau se fac 3 declaratii separat pentru fiecare luna in parte?
Multumesc!
Discuție decl 204
Buna ziua!
Declaratia 204 se face si pentru intreprinderi individuale?
Multumesc!
Buna ziua!
Asociatia de locatari a platit o persoana fizica pe baza unui contract de mandat. Ce sume trebuie retinute daca aceasta persoana nu e pensionara si are CIM?
Multumesc!
Buna ziua!
Pe langa CIM am si o conventie civila. Nu sunt pensionara. Imi puteti spune ce retineri fac la suma provenita din conventia civila, vetrebuie sa platesc la stat?
Multumesc!
da, e cu insotitor, boala i-a atacat sistemul osos si nu se poate deplasa. a fost la comisie si aceasta a fost incadrarea.
mai aveam o intrebare: mama poate fi insotitorul lui, poate beneficia de indemnizatia de insotitor? ea este la pensie pe caz de boala.

multumesc!
buna ziua!

tatalui meu i s-a stabilit un grad de handicap 2 cu insotitor.
el este inca in campul muncii. va rog sa-mi spuneti ce drepturi are. poate lua indemnizatia de boala daca nu este pensionar(are inca salariu)? poate mama sa-i fie insotitor daca e pensioanata si ea pe caz de boala, poate sa ia ea indemnizatie de insotitor?


va multumesc!
Răspuns la discuția mai exista conventie civila?
intrebarea mea este: ce alt contract se poate incheia cu exceptia c.i.m., astfel incat sa li se opreasca doar impozit si sa fie si legal (pentru pensionari). daca exista un asemenea contract, unde se inregistreaza, la ce institutie?
daca contabilul lucreaza in alta parte, nu e pensionar, trebuie neaparat c.i.m pentru el? nu exista alta forma de colaborare?
Răspuns la discuția mai exista conventie civila?
adica se depune revisal pentru toti?
si daca sunt pensionari, se fac c.i.m, li se opresc toate contributiile mai putin cas-ul?
Răspuns la discuția mai exista conventie civila?
e vorba de contabil, femeie de serviciu si presedinte. toti aveau conventii civile. ei sunt permanent, dar pentru 2 ore pe saptamana. cum trebuie procedat?

multumesc!