avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate ioanavsp

Activitate ioanavsp

Răspuns la discuția Intoarcere la munca CIC
Multumesc frumos pentru raspuns si pentru promptitudine.

Am insa o neclaritate:

Concret, in contractul meu de munca scrie: "Functia: Senior Shop Manager Trainer, asimilata functiei de Director de Magazin- Conform Clasificarii Ocupatiilor din Romania, cod 121021."
In toate filialele care activeaza inca exista cate un post de Director de Magazin.

Prin urmare, care anume dintre posturi ar trebui sa sa desfiinteze ca sa se aplice ceea ce ati spus dumneavoastra? Cea de Director de Magazin? sau cea pe care am detinut-o eu?

Buna ziua,

Anul acesta incepand cu data de 01.06 am intrat in concediu de crestere copil pe o perioada de un an.
Dupa plecarea mea, compania a inchis 3 din cele 6 puncte de lucru din Bucuresti (printre care si cel pe care aveam eu incheiat contractul), iar angajatele au fost nevoite sa-si caute alt loc de munca.
In cadrul acestei multinationale am ocupat functia de instructor pe punctele de lucru existente in Romania.

Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme:

1. Firma are momentan cca. 30 de puncte active, la nivel de tara. Fiecare punct de lucru are un sef de magazin. Conform Nomencatorului Clasificarii Meseriilor eu am aceeasi incadrare ca si aceste angajate chiar daca ma ocupam de altceva ( fisa postului este pe functia exercitata).
Mi se poate spune ca postul s-a desfiintat avand in vedere faptul ca s-au inchis cele 3 puncte din Bucuresti?(Tin sa preciez ca pe aceeasi functie cu mine mai activa o persoana insa aceasta a fost trecuta pe alta functie. In acest moment nu am cunostinte ca postul sa se fi desfiintat sau firma sa se afle in reorganizare judiciara)

2. La intorcerea la munca angajatorul poate inceta raporturile de munca de vreme ce beneficiez de stimulent?

3. In cazul in care doresc sa ma angajez in alta parte mai beneficiez de acel stimul de 500 de lei, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului ?Noul angajator poate inceta raporturile de munca de vreme ce beneficiez de acest stimul?


Va multumesc anticipat pentru intresul manifestat.
Buna seara,

Va rog, in masura in care aveti posibilitatea, sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:

Activez intr-o companie multinationala care are mai multe puncte de lucru la nivel national. Intrucat ma ocup de instruirea si perfectionarea angajatilor de-a lungul anului fac mai multe deplasari in diferite locatii pe scurte perioade de timp, nu mai mult de o luna. Cu toate acestea contractul pe care sunt angajata este facut pe un singur punct, din Bucuresti.

In urma cu putin timp am aflat ca sunt insarcinata, lucru pe care l-am spus si angajatorului, din motive obiective. Am precizat insa ca dovada nu o pot aduce decat undeva spre sfarsitul lunii acesteia.
In urmatoarea zi mi s-a comunicat ca de la 1 septembrie ca voi fi mutata intr-un alt punct de lucru (pentru a restabili o echipa).
Din discutie am dedus ca voi semna un act aditional de schimbare a locatiei, acest lucru insa nu s-a intamplat inca.

Cu toate acestea eu nu as vrea sa ma mut pentru ca este prea departe de casa, punctul de lucru este mai mare decat cel actual, iar echipa nu este pregatita corespunzator, motive pentru care consider ca imi rosc sanatatea intr-o masura considerabila.

In aceeasi masura, din cate stiu acesta locatie se afla intr-un centru comercial care fie urmeaza sa fie scos la licitatie/ fie se va inchide.

Intrebarile mele sunt: pot sa refuz aceasta mutare atata vreme cat nu am semnat actul aditional ?

Imi risc locul de munca daca voi semna actul adictional iar centrul comercial se va inchide?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

O seara buna.



Răspuns la discuția dobandire mostenire
V-as fi fost recunoscatoare daca v-ati fi limitat in a raspunde din punct de vedere al competentelor dumneavoastra ca o profesionalista ce sunteti ci nu etic/moral/ social.
Atata vreme cat nu cunosteati detalii va rog frumos sa nu va dati cu parerea cu privire la aspecte adiacente problemei (asta ca un sfat pentru experientele viitoare).

O seara buna si intelepciune, din suflet va doresc.
Buna seara,

Am o intrebare la dumneavoastra, sper sa reusiti sa ma ajutati.

Parintii mei sunt divortati, insa nu au facut partajul unui apartament. Acest apartament in urma acordului ambilor parinti as vrea sa-mi revina mie. Mama vrea sa-mi cedeze partea, tatal insa nu vrea, din motive iluzorii. Mentionez ca acesta a fost internat in repetate randuri la Spitalul Sf Obregia, cunoscut cu APP psihiatrice si internari anterioare la psihiatrie fiind prezentat cu un tablou psihopatologic dominant de neliniste psihomotorie, dispozitie depresiva, suicidara, insomnii mixte, instabilitate, irascibilitate, etc (pe rezultatul foii de observatie este incadrat la epicriza).
Va rog sa-mi spuneti daca acesta reprezinta un alibi pe care il pot folosi pentru revendicarea partii acestuia, ca tatal nu are deplinatatea judecatii in luarea deciziilor, in ciuda faptului ca pe buletinul de tratament la diagnostic este consemnat sub forma " tulburarea depresiva recurenta. Episod actual sever, fara simptome psihotice.."( rezultatul ultimei internari)

Astept cu maxim interes raspunsul vostru. Multumesc anticipat.