avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate liz1977

Activitate liz1977

Buna ziua. Am un magazin cu specific marochinarie si 3 salariati. Magazinul functioneaza in cadrul unui complex. As dori sa stiu daca e obligatoriu un contract individual cu PSI in cazul in care complexul are un astfel de contract. Dar cu protectia muncii? Exista firme care sa le incheie pe ambele? M-am interesat la anumite firme si mi-au spus ca la 3 angajati nu se baga, ca ei incheie contracte de mii de euro cu companii foarte mari. In acest caz ce pot sa fac? :(
Răspuns la discuția legal sau nu
multumesc, deci as putea sa refac gardul. Mai am o intrebare: daca in gradina mea vecinul a depozitat materiale de constructie, fara voia mea, pot sa i le dau afara sau trebuie sa fac o plangere la politie? Daca pun mana pe ele si le duc in strada ma poate reclama in vreun fel?
Discuție legal sau nu
:-/as dori sa aflu daca am nevoie de autorizatie de constructie pentru a ridica un gard de plasa(provizoriu), care sa delimiteze gradina mea de curtea vecinului. Trebuie sa precizez ca nu am act de proprietate pe gradina dar am un proces de uzucapiune pe rol.Gardul a existat dar a fost demolat de vecin pt a-si face casa. Avocatul imi spune ca desi nu am acte inca, am dreptul sa-mi fac gard, pe de alta parte am inteles ca primaria cere autorizatie pt orice fel de constructie provizorie sau nu,iar pt asta e nevoie de actul de proprietate. Ce trebuie sa fac?
Răspuns la discuția partaj cu drept de uzufruct
ma refeream daca mai e nevoie sa mergem la notar dupa moartea mamei.
Răspuns la discuția partaj cu drept de uzufruct
dar dupa moartea mamei ce se intampla cu dreptul de uzufruct? Mai e nevoie sa mergem la notar?
mama si tata au detinut 2 apartamente in acelasi imobil. Dupa decesul tatei s-a facut succesiune, cele 2 ap impartindu-se intre mine mama si sora mea. As vrea sa stiu daca:1_ mama poate renunta, prin donatie la notar, la partea ei dintr-un ap unde proprietara sa devina sora mea. 2_mama sa renunte la partea ei si din celalalt ap, tot prin donatie, in favoarea mea dar cu drept de uzufruct viager. Multumesc.
deci, vecinul NU are nici o legatura cu acest teren, el fiindu-mi DOAR vecin. Terenul (de altfel destul de mic - cca 100m- ) a fost cumparat de bunicii mei (cu chitanta) de la posesorul lui din acel moment(terenul e intravilan). Vecinul meu vrea sa-i dau sau sa-i VAND o parte pe motiv ca eu am curtea mare iar el nu prea are loc dupa ce si-a construit casa. Pt ca eu am refuzat el a intrat abuziv. Ce pot sa fac sa-l dau afara?
mentionez ca terenul nu este viran, fiind parte din gradina mea de 40 ani. Pe proprietatea vecinului nu a locuit nimeni de peste 30 de ani, el venind acum un an pt a-si demola casa si a-si ridica alta. intre noi a fost atat gard de lemn cat si spatele casei lui.
Am deschis rol pt obtinerea unui teren pe baza de uzucapiune (teren alipit curtii mele de cca 40 de ani). Problema mea este cu vecinul de langa terenul meu care anul trecut si-a demolat casa de pe hotar in ideea de a-si face o alta dar afland ca eu nu am inca acte vrea si el 2m pe motiv ca nu mai are spatiu suficient pt curte. Eu nu am fost de acord iar el in mod abuziv a aruncat pamant fiare scanduri si caramizi in curtea mea distrugandu-mi gradina. Am chemat politia care mi-a cerut acte pe acel teren, daca nu am avut mi-au spus ca are si el dreptul sa-si puna acolo diverse. As dori sa stiu daca am vreun drept sa-mi ingradesc terenul intre mine si el, daca trebuie sa fac dovada ca am un proces pe rol si ce trebuie sa spun daca mai vine politia. Banuiesc ca pt gard imi trebuie autorizatie de constructie. Pot depune plangere penala contra lui? Fiind un teren in litigiu are voie sa arunce acolo diverse lucruri? Si daca el a desfiintat limita de hotar (casa si gardul dintre noi) nu e obligat sa faca ceva in loc? Va multumesc.