Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj cu drept de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj cu drept de uzufruct

mama si tata au detinut 2 apartamente in acelasi imobil. Dupa decesul tatei s-a facut succesiune, cele 2 ap impartindu-se intre mine mama si sora mea. As vrea sa stiu daca:1_ mama poate renunta, prin donatie la notar, la partea ei dintr-un ap unde proprietara sa devina sora mea. 2_mama sa renunte la partea ei si din celalalt ap, tot prin donatie, in favoarea mea dar cu drept de uzufruct viager. Multumesc.
poate
dar dupa moartea mamei ce se intampla cu dreptul de uzufruct? Mai e nevoie sa mergem la notar?
Sigur ca da, mergeti la notar ca sa incheiati actele in forma autentica,
pentru ca donatia se incheie numai in forma autentica!
ma refeream daca mai e nevoie sa mergem la notar dupa moartea mamei.
liz1977 a scris:

dar dupa moartea mamei ce se intampla cu dreptul de uzufruct? Mai e nevoie sa mergem la notar?

Uzufructul este un drept esentialmente temporar: se stinge automat la moartea uzufructuarului si nu poate fi transmis pentru cauza de moarte. Nu mai este nevoie sa mergeti la notar daca aveti dovada decesului uzufructuarului.