avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj cu drept de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj cu drept de uzufruct

mama si tata au detinut 2 apartamente in acelasi imobil. Dupa decesul tatei s-a facut succesiune, cele 2 ap impartindu-se intre mine mama si sora mea. As vrea sa stiu daca:1_ mama poate renunta, prin donatie la notar, la partea ei dintr-un ap unde proprietara sa devina sora mea. 2_mama sa renunte la partea ei si din celalalt ap, tot prin donatie, in favoarea mea dar cu drept de uzufruct viager. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:53, 3 Mai 2011
se radiaza sarcina din cartea funciara pe baza unei cereri la care atasati copie dupa certificatul de deces

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzufruct viager ginaginginel ginaginginel Buna ziua detin o parte de proprietate ce a apartinut parintilor mei o parte eu ,cealalta parte fratele meu,ambele cu uzufruct viager,parintii au locuit la ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager elgrecos elgrecos sotia mea a cumparat casa bunicilor ei achitata de tatal acesteia cu titlu de donatie pentru sotie - nuda proprietate iar parintii uzufructul viager asupra ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager popaanutza popaanutza Buna ziua,am o intrebare. Am facut un uzufruct viager pentru sotul mamei mele pe casa mea proprietate personala.El are in acest moment cancer in stadiu ... (vezi toată discuția)