Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj cu drept de uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj cu drept de uzufruct

mama si tata au detinut 2 apartamente in acelasi imobil. Dupa decesul tatei s-a facut succesiune, cele 2 ap impartindu-se intre mine mama si sora mea. As vrea sa stiu daca:1_ mama poate renunta, prin donatie la notar, la partea ei dintr-un ap unde proprietara sa devina sora mea. 2_mama sa renunte la partea ei si din celalalt ap, tot prin donatie, in favoarea mea dar cu drept de uzufruct viager. Multumesc.
se radiaza sarcina din cartea funciara pe baza unei cereri la care atasati copie dupa certificatul de deces