Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna ziua detin o parte de proprietate ce a apartinut parintilor mei o parte eu ,cealalta parte fratele meu,ambele cu uzufruct viager,parintii au locuit la mine tot timpul tata a decedat,noi am demolat casa si am reconstruit un imobil nou bineinteles cu acordul mamei,fratele meu a facut la fel noi avem curti si imobile separate,intre timp mama a semnat pentru fratele meu ca renunta la uzufruct,la noi nu a semnat,intrebarea este dupa ce mama nu mai este uzufructul nostru mai poate fi atacat de cineva,daca da, va rog respectuos dati-ne o solutie
Buna ziua,

La ce va referiti cand intrebati daca uzufructul poate fi atacat? Uzufructul viager se stinge, de regula, prin moartea uzufructuarului.

Aveti detalii aici [ link extern ]
Uzufructul se stinge la moartea uzufructuarului, nu veti da socoteala nimanui, nu veti avea alte obligatii . Uzufructul se radiaza din cartea funciara la moartea uzufructuarului.
tIn acest caz trebuie pornit de la definitie:
In conformitate cu art. 703 coroborat cu art. 551 pct. 3 Cod civil, uzufructul este un drept real de folosinţă pe care o persoană îl exercită cel mult până la încetarea sa din viaţă sau în cazul persoanelor juridice pe o perioadă de maxim 30 de ani şi de a culege fructele bunului, cu îndatorirea de a-i conserva substanţa.
Dupa decesul mamei trebuie sa faceti mentiunea in cartea funciara de radierea uzufructului viager.