Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

act de vanzare cumparare

exista vreo lege prin care sa poti face un act (de vanzare cumparare , ori cu clauza viagera sau ceva de genul ) sa intri in dreptul de proprietar doar dupa moartea proprietarului?! ( mama vrea sa mi treaca casa pe numele meu , dar sa fiu proprietara dupa moartea ei......din cauza fratelui meu)
Dreptul de uzufruct , care cuprinde atributele de posesie si de folosinta, desprinse din dreptul de proprietate, se va stinge la data decesului uzufructuarului ( moment in care proprietatea va fi deplina ).

Poate fi incheiat, asadar, un contract de vanzare-cumparare cu drept de uzufruct viager.

Uzufructul este dreptul de a folosi bunul altei persoane si de a culege fructele acestuia intocmai ca proprietarul, insa cu indatorirea de a-i conserva substanta.

Uzufructul in favoarea unei persoane fizice este cel mult viager.

Succes.
Cititi totusi si art 1091 din noul cod civil. Este acolo o prezumtie pentru instrainarea cu titlu oneros cu rezerva uzufructului catre anumite persoane.
Cf. art . 1091 alin 4 din noul cod civil "pana la dovada contrară, înstrăinarea cu titlu oneros către un descendent ori un ascendent privilegiat sau către soţul supravieţuitor este prezumată a fi donaţie dacă înstrăinarea s-a făcut cu rezerva uzufructului, uzului ori abitaţiei sau în schimbul întreţinerii pe viaţă ori a unei rente viagere. Prezumţia operează numai în favoarea descendenţilor, ascendenţilor privilegiaţi şi a soţului supravieţuitor ai defunctului, dacă aceştia nu au consimţit la înstrăinare."

Un astfel de act poate fi atacat de frate daca i se incalca rezerva succesorala, iar dvs va trebui sa probati ca nu a fost o donatie.