avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate stoicescu_mary@yahoo.com

Activitate stoicescu_mary@yahoo.com

Conform art. 45 , alin. (3) din Legea nr. 215 / 2001 a administratiei publice locale , o Hotarare de Consiliu Local se adopta cu votul a doua treimi din nr total al consilierilor locali in functie . In cazul comunei mele (unde sunt 11 consilieri in functie), pentru a se da acordul de principiu pentru vanzarea a 2 ha. de teren catre o anumita firma , au votat pentru 8 consilieri , 1 vot impotriva din totalul de 9 consilieri prezenti la sedinta , din totalul de 11 consilieri in functie . Acum , apar discutii pentru unul dintre cei 8 consilieri care a votat pentru , deoarece acesta are sotia angajata la firma respectiva, dar nu detine actiuni . Acestui consilier i se aplica prevederile art. 46 din Legea nr. 215 / 2001 ca avand interes patrimonial in problema prezentata mai sus ?
Daca o hotarare de consiliu local adoptata cu 7 voturi pentru , 2 abtineri si 2 voturi contra , nu este semnata de presedintele de sedinta si nici de 3-5 consilieri , asa cum prevede art. 47 din Legea nr. 215/2001,ce se intampla mai departe ? Se rediscuta proiectul de hotarare intr-o noua sedinta ordinara din luna urmatoare?
De la 1 ianuarie 2011 am fost numit secretar cu delegatie si am obtinut avizul anfp pe 6 luni.In iunie am cerut prelungirea avizului la anfp si mi s-a raspuns ca se prelungeste exercitarea cu caracter temporar a functiei publice de conducere vacante de secretar de comuna,in temeiul art. 92,alin.(3) din legea nr. 188/1999,deci cu 3 luni.Eu am cerut prelungirea conform art. 25,alin.(2) din Legea nr.284/2010.De ce nu mi s-a prelungit cu 6 luni si daca pot sa mai cer in septembrie prelugirea?
Sunt functionar public din 01.09.2007.Acum sunt inspector asistent 2.Cand pot promova ca inspector principal,conform legii 284/2010?Am 16 ani vechime in munca.Daca puteti sa-mi spuneti si ce incadrare voi putea avea ca inspector principal .
Pentru a putea ocupa postul de secretar de comuna,prin concurs,ce studii ar trebuia sa fac,daca acum sunt licentiat in istorie si am un master "Finante si management in UE"?
La 1 iunie 2010 secretarul primariei unde lucrez a iesit la pensie.Functia de secretar de comuna a fost data prin delegatie pe 6 luni unei alte persoane.In noiembrie 2010 s-a organizat concurs pentru postul de secretar,dar postul nu a fost ocupat de nimeni . De la 1 decembrie 2010 am fost numit eu ca secretar comuna cu delegatie prin dispozitia primarului.La sfarsitul lunii martie s-a organizat iar concurs pentru postul de secretar,dar iarasi nu a fost ocupat de nimeni postul .Am primit avizul de la ANFP pentru acest post pana la 30 iunie .Mai pot ocupa postul de secretar prin delegatie si dupa 30 iunie si in ce conditii. Ce trebuie sa fac?