avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters205298

Activitate ContSters205298

Răspuns la discuția DOMICILIU MINOR
Mama minorului ,dupa pronuntarea Instantei ,a schimbat domiciliul minorului la 250 km distanta fata de domiciliul declarat in instanta (la domiciliul actual nu are baza legala, respectiv mutatie), distanta care nu-mi permite sa-mi desfasor autoritatea parinteasca. Minorul este impiedicat sa mearga la gradinita in oras, iar la locuinta actuala a mamei (la tara) , conditiile materiale si morale fiind total necorespunzatoare din toate punctele de vedere.
Răspuns la discuția DOMICILIU MINOR
Am inteles perfect prevederile legale, dar nu am inteles ce fac cu minorul , unde il duc la expirarea termenului de vizita !?
Discuție DOMICILIU MINOR
Hotararea Instantei: Autoritatea parinteasca asupra minorului se exercita in comun de ambii parinti,domiciliul minorului la mama (oras).
Intrebare: Tatal minorului ia minora de la mama conform orelor de vizita , dar nu de la domiciliul stabilit de Instanta ci de la alta adresa(la tara) unde traieste mama in concubinaj, in alta localitate ,in alt judet ,unde nu are nici viza de flotant !
EU ,ca tata unde duc minorul la terminarea programului de vizita?
Merg la adresa din CI, anunt Politia ca mama nu este la adresa declarata si constata acest lucru , iar minorul ramane la mine si pentru cat timp !???
Alte consecinte daca mama face reclamatie ca nu am dus minorul inapoi la ea ? Ca tata nu pot lasa minorul acolo,unde mama minorei traieste in concubinaj cu un individ cu antecedente penale si in conditii necorespunzatoare. Urmeaza sa ma adresez unui executor judecatoresc, dar pana atunci ce fac ? Legalizarea Hotararii Civile dureaza aprox.10 zile !?

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
1. Da, m-am referit la alocatie,sa fie pusa intr-un cont cu acordul ambilor parinti ,avand in vedere ca parintii se descurca fara banii de alocatie.
2. Fiind custodie comuna ,ambii parinti participa la cheltuielile minorei ,apropo de domociliul minorei.( domociliul minorei e la mama, iar minora este la gradinita la domiciliul tatalui !?)
Divort pronuntat,instanta dispune : -autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun de ambii parintii
-locuinta minorei la mama
-obliga paratul(tatal) la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorei in cuantum de 50 lei.
-programul de vizita minor , dupa program stabilit de instanta.

Intrebare : 1 .Cine are dreptul sa incaseze indemnizatia de crestere a copilului?
( momentan, banii sunt introdusi intr-un cont pe numele minorei de catre tata).
2. Se pot depune banii intr-un cont la care sa aiba acces doar minora la implinirea varstei de 18 ani?
-alte solutii de care sa beneficieze doar minora, indiferent unde este domiciliul minorei ?
bine, se respinge cererea de divort ca nesustinuta !?... eu ca parat ,cum procedez ca divortul sa se termine repede ! daca reclamanta nu va face dovezile respective nici la urmatorul termen , sau vine in tara la urmatorul termen si nu aduce dovezile respective ! Ce se poate intampla in acest caz ?
Azi a fost termen pentru procesul de divort iar mama a lasat imputernicire avocatului (la notar) sa o reprezinte la Instanta intrucat a plecat in Italia la cursuri de perfectionare profesionala si nu poate fi prezsenta. Judecatoarea a intrebat de ce nu se poate prezenta si a stabilit un nou termen pentru ca mama sa poata face dovada ca este plecata la cursuri de perfectionare (tradusa in limba romana) si adeverinta cu veniturile realizate in ultimile 6 luni. Daca nu poate face aceasta dovada ca urmeaza cursuri de perfectionare si nu se prezinta la termen si nu aduce adeverinte ce se intampla si cand se termina procesul ? Mai ales ca atat reclamanta cat si paratul s-au inteles de comun acord cu domiciliul minorului si cu pensia alimentara.
Răspuns la discuția divort in pronuntare
Pana la pronuntarea sentintei, s-a incheiat un acord intre sot si sotie astfel:
-domiciliul minorei sa fie la mama, care este in alta localitate
-custodie comuna (AUTORITATEA PARINTEASCA) exercitata de ambii parinti
-tatal, ia copilul la domiciliul sau in weekend, de 2 ori pe luna .
Cu acest acord semnat de ambii parinti si ambii avocati, se prezinta in instanta !
Parintii in divort amiabil,copilul incredintat mamei in baza unui acord scris ,tatal viziteaza copilul la domiciliul temporar al mamei 2 weekenduri pe luna.
MAMA nu respecta programul de vizitare al tatalui, cand tatal trebuie sa ia copilul ,mama pleaca din localitate, sau nu-i da copilul !
INTREBARE :
1. pot lua copilul , de la gradinita la sfarsitul saptamanii, in afara zilelor stabilite in acord ,fara sa fiu acuzat de rapire? repet , instanta nu s-a pronuntat inca .
2. Daca domicililu minorului este stipulat in acord ca fiind la mama pana la pronuntare, in instanta , tatal poate sa ceara ca dupa divort
domiciliul minorului sa nu fie schimbat in alta localitate sau pleca din tara , FARA ACORDUL LUI ? !?
Mama unui copil minor de 2 ani si 8 luni paraseste domiciliul cu copilul in forta ,traumatizeaza copilul,fara acordul tatalui (spunand ca isi taie venele daca nu e lasata sa plece cu copilul ,pleaca la parinti pe motiv ca divorteaza (fara sa fie agresata) .Este intretinuta de sot,este eleva,nu realizeaza nici un venit,coasigurata la sot,a fost internata cu diagnosticul de TBC(momentan negativata), nu are voie sa fumeze toata viata iar ea fumeaza normal ! INTREBARE: Poate fi decazuta din drepturi de catre Protectia copilului si incredintarea copilului tatalui ?