Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Divort pronuntat,instanta dispune : -autoritatea parinteasca sa fie exercitata in comun de ambii parintii
-locuinta minorei la mama
-obliga paratul(tatal) la plata unei pensii de intretinere in favoarea minorei in cuantum de 50 lei.
-programul de vizita minor , dupa program stabilit de instanta.

Intrebare : 1 .Cine are dreptul sa incaseze indemnizatia de crestere a copilului?
( momentan, banii sunt introdusi intr-un cont pe numele minorei de catre tata).
2. Se pot depune banii intr-un cont la care sa aiba acces doar minora la implinirea varstei de 18 ani?
-alte solutii de care sa beneficieze doar minora, indiferent unde este domiciliul minorei ?
1) parintele care e in concediu de crestere a copilului, acela incaseaza si de regula e si parintele care sta cu copilul.
Totusi, nu cred ca va referiti la indemnizatie, ci la alocatie.
Banii sunt administrati de parintele cu care locuieste copilul.
Minora mananca in fiecare zi, nu dupa ce implineste 18 ani si doar nu va ganditi ca traieste din pensia aia incat sa se lipseasca si de alocatie.
.
1. Da, m-am referit la alocatie,sa fie pusa intr-un cont cu acordul ambilor parinti ,avand in vedere ca parintii se descurca fara banii de alocatie.
2. Fiind custodie comuna ,ambii parinti participa la cheltuielile minorei ,apropo de domociliul minorei.( domociliul minorei e la mama, iar minora este la gradinita la domiciliul tatalui !?)