Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu minor potrivit noului cod civil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu minor potrivit noului cod civil

Doua persoane divorteaza prin acord. Au stabilit custodie comuna, domiciliul fetitei sa fie stabilit la mama si tatal sa aiba un progam de vizita.
In acest caz se poate ca mama sa ii ceara tatalui sa plateasca pentru intretinerea fetitei? Mai exista obligatia de plata a pensiei daca este custodie comuna?
Daca tatal nu intelege sa contribuie de bunavoie la intretinerea fetitei cu bani sau in natura, da, mama se poate adresa instantei
1.Da,pentru ca locuinta minorei va fi stabilita la mama, iar tatal trebuie sa contribuie si el material la cresterea si educarea minorei.
2.Da, pentru ca exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti, nu presupune scutirea de la plata pensiei de intretinere a parintelui cu care nu locuieste minora.
cum adica sa aiba program de vizita daca este custodie comuna...nu prea inteleg.defapt nu mai inteleg nimic...ce este autoritatea parinteasca a ambilor parinti?adica tot ca pana acum nu?la unul v-a sta mai mult si la celalalt aproape deloc sau cum? din moment ce trebuie sa plateasca iar pensie.chiar numai inteleg.Eu intelesesem ca se stabileste domiciliul minorei doar la unul din parinti doar pt faptul ca nu se poate stabili la amandoi in acte (evident).Explicati-mi si mie va rog si daca se poate dati-mi si un exemplu de program cu toate detaliile...v-a multumesc