Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil

Buna ziua! Am o fetita de 3 ani care are domiciliul stabil la mine( mama).Cu tatăl ei nu sunt casatorita si nu locuiește cu noi.S-a pus problema custodiei si sa ne intelegem fără să ajungem în instanță.Daca puteti sa-mi spuneti va rog ce drepturi are,program de vizita cat are drept si in ce conditii.In caz ca nu respectă înțelegerea ce e de făcut?Multumesc.
Va avea drepturile pe care Dvs i le veți recunoaște prin semnarea unei posibile convenții, iar în caz contrar va putea sa se adreseze instanței în vederea recunoașterii dreptului de a avea legături cu minorul. ( Dacă și in măsura în care i se vor recunoaște drepturi de această natură)
Formulați, de comun acord, un program de vizită, stabiliți locuința minorei la domiciliul dvs, stabiliți exercitarea autorității părintești de către ambii părinți și stabiliți cuantumul pensiei de întreținere.
Dacă nu reușiți să formați un acord de voință, este necesară intentarea unei acțiuni.