avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1541 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters205349

Activitate ContSters205349

Răspuns la discuția ''dreptul'' politistilor
am uitat sa precizez ca filma cu aparatul personal si era si singur de servici...
are dreptul un politist sa filmeze intr-un spatiu comercial??? cica dovada ca e galagie in acel local?
Răspuns la discuția spatiu comercial cu ''probleme''
la registrul comertului scria pe usa ca acordul vecinilor e obligatriu doar in cazul ''transformarii'' spatiului de locuit intr-unul comercial...acest local are ca si mentiune in cf restaurant-bar...deci acordul ei nu mi-l trebuie...in schimb poilitia a venit de nenumarate ori fara sa ma sanctioneze intr-un fel deoarece au fost in apartamentul ei si nu se auzea muzica asa cum spunea ea...in rest sunt ok cu toate,astept dsp-ul pt a veni cu aparatul de masurat decibelii si atat!
Răspuns la discuția spatiu comercial cu ''probleme''
dar m-am interesat si am inteles ca imi trebuia acordul vecinei daca vroiam sa transform un spatiu d locuit intr-unul comercial...insa acest local e spatiu comercial de dinainte sa locuiasca ea aici...
nu de mult mi-am deschis un bar-club...intr-un spatiu comercial de cand e lumea :)) care e situat la parterul unu bloc...am probleme cu vecina care locuieste deasupra localului si face abuz de apeluri 112,daca nu e muzica,sunt vocile clientilor...sa nu spun ca printre locatarii acestui bloc se afla si un politist care e ''influentat'' de vecina.a venit in uniforma si a filmat in local,cica proba ca intr-adevar e galagie.tin sa mentionez ca de la ora 22 muzica nu se mai aude nici in baia localului cat de incet merge si ca orarul de functionare e pana la ora 00:00.am hotarat sa ajung in instanta deoarece ea continuu imi face reclamatii la politie cat si la primaria comunei.d-voastra ce ma sfatuiti?
Discuție legal sau nu?
am inceput sa lucrez la un magazin in martie...in 11 aprilie patronul imi spune ca mi-a facut cim-ul...nu am semnat nimic si nici vizita medicala nu mi-am facut-o.de 2 saptamani i-am spus ca plec.nu am facut nimic scris dar mi-a spus ca trebuie sa stau in preaviz.nu am vrut,am mai stat doar pana joi si acum refuza sa ma plateasca din cauza ca nu am vrut sa stau.daca nu am semnat nimic asta inseamna ca nu avea dreptul sa ma tina in preaviz si am lucrat la negru,nu?