avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate anyana2000

Activitate anyana2000

Discuție Mostenire
Buna ziua!
Vin la dumneavostra cu o problema in care sunt implicata.In martie 2012 tatal meu a decedat.Parintii mei au divortat acum 26 ani, singurii copii pe care i-a avut tatal meu fiind eu si fratele meu.La decesul acestuia noi ne-am ocupat de inmormantare.La intocmirea actelor de succesiune am intampinat urmatoarea problema.
Avem act de proprietate pe trenul suprafata construibila pe numele tatalui meu pe care putem face direct acte pe noi.In ceea ce priveste celelalte trenuri nu s-au mai facut acte de la decesul bunicului meu( dupa decesul acestuia a murit si bunica in 2005).exista testament cu suprafetele pe care le au acestia, in care tatal meu are casa si terenul si inca 2 suprafete teren agricol.cum se poate executa testamentul fara ca celelalte rude sa il poata ataca in instanta.Mai exact unde inaintam executarea testamentului.La notar pe cale amiabila intampinam ceva probleme cu rudele.
Va multumesc!
Mentionez ca ultimul proces a fost in data de 10 mai.Procesul a fost prin acordul partilor, a ramas in pronuntare in inca nu mi s-a dat sentinta redactata pentru a-mi schimba actele.Este un termen in care sunt obligati sa o redacteze?
Răspuns la discuția divort de comun acord
Am vb cu sotul acum doua minute si formularea i-a fost dictata de cel de la ambasada.Sa dea D-zeu sa fie buna.
Buna ziua!
In luna decembrie 2010 am inaintat impreuna cu sotul meu actiunea de divort cu acordul ambelor parti.Mentionez ca Avem peste un an de casatorie, nu avem copii nici bunuri comune.La prima infatisare din cauza ca sotul meu munceste in strainate mi s-a cerut fie sa modific actiunea de divort fie sa aduc o delacaratie de la el cum ca este de acord cu divortul.Astazi am primit declaratia de la el in care acesta mentioneaza ca :" sunt de acord cu desfacerea casatoriei in contradictoriu cu parata eu".Aceasta este semnata si stampilata de ambasada romaniei din tara respectiva .Intrebarea mea este daca formularea este ok, daca este varianta ca judecatoarea sa imi respinga aceasta declaratie?Nu avem nici una din parti avocati