avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate ocineanugeorgiana

Activitate ocineanugeorgiana

eu si sotul meu suntem casatoriti de 11 ani dar el are contract de vanzare cumparare pe casa in care locuim facut inainte sa ne casatorim. intrebarea este daca in urma divortului mie imi va reveni ceva sau macar copiilor nostri.in acesti ani am construit si alte camere casa fiind acum mult mai mare de cum era atunci cand ne am casatorit. multumesc frumos ptr raspunsuri
parintii mei au divortat acum 15 ani si in urma partajului apartamentul in care locuiau s a evaluat la 44 milioane vechi si tatalui meu ii reveneau 22 milioane pe care mama nu i le a dat nici pana in ziua de azi. noi suntem 3 frati .intrebarea mea este daca apartamentul poate fi trecut pe numele unuia dintre noi fara a fi necesara plata celor 22 milioane daca tatal meu este de acord sa ne semneze unuia dintre noi.multumesc anticipat ptr raspunsuri
Răspuns la discuția contracte vanzare cumparare
multumesc frumos ptr raspuns.bunica a avut un act cu clauze de intretinere facut fiului ei acum 20 ani si el a vrut sa vanda totul si s o duca la un azil si atunci ea i a desfacut actul si i a facut sotului contract vanzare cumparare cu drept de uzufruct viager si noua ne e teama ca l poate desface ca sa l faca din nou fiului ei. noi stam de 10 ani cu ea am mai construit si renovat aproape totul si nu vrem sa fim dati afara d asta ma ingrijora problema ca ar putea anula acest act si sa ne trezim in strada
Răspuns la discuția contracte vanzare cumparare
multumesc ptr raspuns .in contract scrie doar ca bunica lui fiind vanzatoareaisi rezerva dreptul de uzufruct viager asupra imobilelor si transmiterea proprietatii de drept are loc in ziua autentificarii actului iar in fapt la data decesului vanzatoarei.eu vroiam sa stiu daca il poate anula sau desface si ce as putea face
eu si sotul meu locuim de 10 ani cu bunica lui care i a facu contract de vanzare cumparare acum 12 ani in care se specifica care drept de uzufruct viager atat timp cat traieste .intrebarea mea este daca bunica lui poate desface acest contract