Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea unui apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea unui apartament

parintii mei au divortat acum 15 ani si in urma partajului apartamentul in care locuiau s a evaluat la 44 milioane vechi si tatalui meu ii reveneau 22 milioane pe care mama nu i le a dat nici pana in ziua de azi. noi suntem 3 frati .intrebarea mea este daca apartamentul poate fi trecut pe numele unuia dintre noi fara a fi necesara plata celor 22 milioane daca tatal meu este de acord sa ne semneze unuia dintre noi.multumesc anticipat ptr raspunsuri
1. tatal, prin vanzare-cumparare sau donatie, instraineaza cota sa parte din imobil catre unul dintre copii sau catre toti copiii in mod egal ;
2. tatal , prin declaratie notariala, declara ca a primit suma de bani si nu mai are nicio pretentie si atunci imobilul devine in integralitatea sa proprietatea mamei care ulterior va face ce va dori , inclusiv instrainarea acestuia.
avocat Cristina Popescu
sau instanta constata ca s-a precris dreptul tatalui la actiune si in baza hotararii, radiati sarcina din cartea funciara.
daca tatal e dispus sa dea o declaratie in fata notarului ca a primit suma, radiati sarcina in baza declaratiei, asa ar fi cel mai simplu.
mama va fi cea care va vinde. tatal nu va poate vinde ca odata partajul facut, nu mai e proprietar si nu mai are ce vinde