avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate comercial

Activitate comercial

Răspuns la discuția preaviz si concediere individuala
Intentia mea este sa se recunoasca prima perioada de preaviz pentru a putea sa iau cele 2 salarii compensatorii si toate drepturile salariale care m-i se cuvin la incetarea cim
Ma aflu in urmatoarea situatie :
-in timpul efectuarii CO pe anul 2010 , care a inceput cu 01.05.2011 (cu cerere aprobata) primesc notificare de preaviz in care sunt instiintat ca postul pe care sunt angajat se desfiinteaza din motive de reorganizare a activitatii si ca incepand cu data de 04.05.2011 sunt in preaviz 20 zile lucratoare(pana pe 31.5.20011) , urmand a primi decizia de concediere conf.art.65(1) din codul muncii.Mentionez ca CO se intinde pana pe 08.06.2011.
Pe date de 01.06.2011 am mers la servici pentru a-mi face nota de lichidare(intre timp mi-am cautat de lucru si trebuie sa incep pe 15.06.2011) si stupoare:
-nu m-i se da nota de lichidare si in plus sunt instiintat ca voi primi acasa o noua adresa , pe care am primit-o azi ,si in care se spune ca avand in vedere ca la data inaintarii notificarii de preaviz eram in CO / 2010 perioada de preaviz devine 08.06.-07.07.2011 , adica incepand cu terminarea CO.Mentionez ca ultima adresa este inregistrata pe 02.06.2011.
Oare cand au trimis prima instiintare nu au stiut ca sunt in CO?Si chiar daca ar fi asa au avut la dispozitie 20 zile lucratoare (in care s-au intocmit 2 pontaje)
Prima data au vrut sa scape de mine cat mai repede si acum parca ceva i-a facut sa se razgandeasca.
Problema e ca pe mine ma incurca si nu pot sa incep noul job cu data de 15.06.
Cum rezolv aceasta situatie?

Am deschis un SRL la inceputul lunii mai a.c.
Cei de la Finante mi-au spus ca pana la limita de 35.000 euro nu trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA.
Intentionez sa achizitionez achipamente electrice (Intracomunitar-Italia) in scopul revanzarii.Se poate acest lucru pana la limita sumei?
Activitatea firmei urmand sa inceapa in cca. 2 luni

Ar mai fi ceva : preavizul se termina pe 31.05.2011 iar C.O. pe 08.06.2011(inclusiv) deci ar mai fi inca 6 zile de C.O. dupa expirarea perioadei de preaviz.
Decizia de concediere cu ce data se face?
Zilele de C.O. neefectuate se platesc la lichidare?(inclusiv cele 10 zile care se suprapun cu preavizul?)
Am primit Notificare de Preaviz ,emis in data de 03.05.2011,trimis prin posta si ridicat azi 05.05.2011,in care se spune asa :
-incepand cu data de 04.05.2011 sunteti in preaviz 20 zile lucratoare,dupa care urmeaza sa fie incetat CIM conform art.65(1).
-in perioada de preaviz,salariatul ramane la dispozitia conducerii,fiind aplicabile prevederile art.27 alin.3 din CCM 2010,adica 10 zile cu prezenta la munca si 10 zile libere.
Intrebare : eu sunt in C.O. pe anul 2010 (pana pe data de 07.06.2011) si conform art.60 lit.i nu se pot face concedieri in timpul C.O.
Perioada de preaviz incepe dupa terminarea C.O. sau se suprapune cu perioada de C.O.?
In plus , pe perioada Preavizului beneficiez de toate drepturile salariale - tichete de masa , ceea ce nu este valabil in timpul C.O.
Cum procedez cu cele 10 zile in care trebuie sa merg la munca daca eu sunt in C.O.?
Nu prea am inteles. Se poate sau este interzisa.....
Ma aflu in urmatoarea situatie : sunt in C.O. pe anul 2010 si am fost instiintat (deocamdata verbal) ca urmeaza sa primesc preaviz de conciedere de 20 zile.
Se suspenda C.O. si intra preavizul , urmand ca zilele neefectuate sa fie platite?
Se pot scadea zilele de preaviz din C.O. neefectuat? (cele 10 zile in care trebuie sa fiu prezent la servici?)