avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate dragugh

Activitate dragugh

Buna ziua,
Am 2 întrebări:
Un nou proprietar de apartament (4 camere) iși renovează substanțial locuința, cu unele modificări de pereți, nu acceptă să fie trecută pe lista de întreținere nici o persoană pe perioada lucrărilor motivând că nu locuiește în apartament. Este corect ?
De precizat că lifturile au fost zgârâiate consistent, ca și pardoseala, de manipularea neatentă a sacilor cu moloz, însă proprietarul, prin intermediari, neagă aceste stricăciuni.
De asemenea, fostul proprietar, rezident chinez, în anul 2001 și-a montat o ușă blindată la intrarea în locuință, ocupând abuziv spațiul comun. Actualul proprietar refuză îndepărtarea ușii, este corect?
Vă mulțumesc frumos.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Va multumesc frumos, apreciez gestul dumneavoastra, domnule CipM!
Cu consideratie,
G.Dragu
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un model de registru pt.fonduri speciale la asociatii de proprietari.
Asociatia a inchiriat spatii pt reclama si antene de telefonie mobila, urmand sa incaseze c/v chiriilor prin cont bancar, iar acestea trebuie evidentiate intr-un registru.
Va multumesc frumos!
Cu stima,
G.Dragu


Buna ziua,
Va rugam sa ne spuneti daca un apartament de bloc poate fi inchiriat in regim hotelier si in ce conditii.
In bloc exista 168 de apartamente cu 3 si 4 camere, dintre care 23 sunt in inchiriate pe termene de minim 3 luni, proprietarii anuntand in general administratia asociatiei, conform actualei legi a condominiului.
Recent, au aparut persoane in bloc care locuiesc doar o noapte, doua, ceea ce a provocat nemultumiri din partea membrilor asociatiei, inclusiv in ce priveste siguranta personala si libera circulatie in spatiile comune ale asociatiei.
Va multumim.
Va multumesc!
(cine nu casca ochii, casca punga...)
Buna ziua,
La 14.07.2011 am achitat suma de 1.129 lei la Trezoreria Sector 2 Bucuresti, conform Deciziei de calcul al taxei de poluare pt. autovehicole emisa de Ad-tia Finantelor Publicea Sectorului 2, nr.67.980/06.07.2011, cu ocazia cumparariii unei Dacii Sandero, noua.
Rog frumos sa ma lamuriti daca mai pot solicita restituirea acestei taxe.
Dilema mea/intrebare/ e mai pot depune o cerere pt restituirea taxei platita in 2011.
Va multumesc frumos.
Cu consideratie,
G.Dragu
Buna ziua,
La 14.07.2011 am achitat suma de 1.129 lei la Trezoreria Sector 2 Bucuresti, conform Deciziei de calcul al taxei de poluare pt. autovehicole emisa de Ad-tia Finantelor Publicea Sectorului 2, nr.67.980/06.07.2011, cu ocazia cumparariii unei Dacii Sandero, noua.
Rog frumos sa ma lamuriti daca mai pot solicita restituirea acestei taxe.
Va multumesc.
Cu consideratie,
G.Dragu
Buna seara,
As dori sa intocmesc o dare de seama pt. asociatia de proprietari (sunt administrator).
Exista vreun model, ceva care sa ma inspire ?!
Va multumesc frumos,
Cu stima,
G.Dragu
multumec foarte mult!
Cu consideratie,
g.draagu
Buna dimineata domnule Basonel,

Va felicit pentru reusita si va rog, spuneti-mi (sa-mi scrieti) cum ati procedat.
Sunt intr-o situatie similara cu a dvs., respectiv pe 14 mai a.c., am fost somat de un executor judecatoresc sa platesc 538 lei (28 lei amenda si 407 lei cheltuieli de executare). P.V. - CNADNR e din 31.01.2012 pt. circulatie fara rovinieta pe A2 Glina la 20.08.2011. Nu are semnatura olografa a agentului constatator.

Va multumesc anticipat.

Cu consideratie,
g.dragu