Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... listă întreținere apartament în renovare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

listă întreținere apartament în renovare

Buna ziua,
Am 2 întrebări:
Un nou proprietar de apartament (4 camere) iși renovează substanțial locuința, cu unele modificări de pereți, nu acceptă să fie trecută pe lista de întreținere nici o persoană pe perioada lucrărilor motivând că nu locuiește în apartament. Este corect ?
De precizat că lifturile au fost zgârâiate consistent, ca și pardoseala, de manipularea neatentă a sacilor cu moloz, însă proprietarul, prin intermediari, neagă aceste stricăciuni.
De asemenea, fostul proprietar, rezident chinez, în anul 2001 și-a montat o ușă blindată la intrarea în locuință, ocupând abuziv spațiul comun. Actualul proprietar refuză îndepărtarea ușii, este corect?
Vă mulțumesc frumos.
dragugh, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 se inregistreaza in evidenta de calcul intretinere lunara cetatenii/persoanele care domiciliaza provizoriu minimum 15 zile/luna sau definitiv in condominiu
Daca apartamentul este prevazut de aparate contorizat utilitati atunci nu exista suspiciunea utilizarii si neachitarii corecte a utilitatilor
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul legal ; sa schimbe destinatia si aspectul partii comune decat cu acordul vecinior si al asociatiei de proprietari
Presedintele de asociatie ca si reprezentant legal al asociatiei de proprietari sau comitetul executiv=,in temeiul disp L nr 196/2018 detine temei legal pentru a impune proprietarului sa respecte dispozitiile in vigoare sa dezafecteze modificarea de pe partea comuna condominiu