avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1238 soluții astăzi
Forum Activitate fanex

Activitate fanex

Discuție Amenda vamala
Buna ziua.Acum ceva timp am luat o amenda vamala de 5000 de lei pt 42 de pachete de tigari nedeclarate la vama. Intrebarea este daca rezolv ceva daca contest in instanta avand in vedere ca nu sunt recidivist si am avut o cantitatea oarecum mica de tigari. Astept un raspuns cat se poate de sincer. Va multumesc

Buna ziua.Acum ceva timp am luat o amenda vamala de 5000 de lei pt 42 de pachete de tigari nedeclarate la vama. Intrebarea este daca rezolv ceva daca contest in instanta avand in vedere ca nu sunt recidivist si am avut o cantitatea oarecum mica de tigari. Astept un raspuns cat se poate de sincer. Va multumesc
Răspuns la discuția LITIGIU DE MUNCA
Va multumesc pentru timpul acordat. Ati fost de ajutor
Răspuns la discuția LITIGIU DE MUNCA
maryus75 a scris:

oare de ce nu ai cerut sa ti se dea un eemplar din contractul in baza caruia iti desfasurai activitatea?
pt ca nu a cerut nimeni si pentru ca era un contract pe o periada mica de timp si pana atunci nu am auzit sa fi fost probleme de genul asta. Stiu ca in cel mai bun caz am fost naiv, dar acum nu mai pot da timpul inapoi.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
krisztina72 a scris:

Veti primi 600 lei pentru fiecare copil, deoarece daca acea suma calculata ca 75% din media salariului net din ultimele 12 luni este inferioara sumei de 600 lei, veti primi acea indemnizatie minima de 600 lei si pentru primul copil.
va multumesc pentru raspunsuri. asta inseamna ca pentru gemeni suma calculata inseamna 600 de copil + alocatia de 200 lei pentru fiecare in parte = 1600 de lei?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
tudorvaleriu a scris:

fanex:
Pentru un copil veti primi indemnizatia calculata conform OUG 111/2010 (dar nu mai putin de 600 lei) iar pentru fiecare alt copil din gemeni cate 600 lei.
Va multumesc pentru raspuns, insa am dat si telefon la directia generala de asistenta sociala si mi s-a spus in felul urmator : pentru primul copil se va aloca 75% din salariul net calculat pe ultimele 12 luni,iar pentru al doilea copil 6 milioane. Ce se intampla daca persoana in cauza are un salariu mai mic de 6 milioane pe cartea de munca. ( 350 ron brut- jumatate de norma)
Răspuns la discuția LITIGIU DE MUNCA
bianca.bonnie a scris:

Buna.

Din ceea ce inteleg eu, tu ai avut contract individual de munca pe perioada de 2 luni, insa tu ai lucrat 9 luni? Sa inteleg, totusi, ca ulterior ai semnat si alte contracte dupa care insa nu ai cate un exemplar?

Oricum, parerea mea este ca, pentru a avea cat mai multe sanse de a-ti recupera banii, ar trebui sa ai cat mai multe inscrisuri care sa iti sustina afirmatiile, ca de ex:
-un extras de cont de la banca pe toata perioada in care ti-au fost virati bani de catre firma respectiva;
-daca ai facut firmei solicitari scrise cu privire la virarea sumelor restante si, eventual raspunsurile aacesteia s.a.

In eventualitatea unui litigiu, instanta poate sa dispuna prezentarea documentelor la care faci referire, chiar daca societatea refuza sa ti le inmaneze tie.

Iti doresc succes.
Da, am semnat si alte contracte deoarece banii pe contracte se dadadeau dupa 3 luni dupa ce clentul platea prima facutra. deci practic baii pe octombrie i-am luat in ianuarie si asa mai departe. Problema e ca in februarie cand trebuia sa iau banii pe noiembrie mi s-a spus ca sunt unele probleme cu plata la agenti si ca se va efectua mai tarziu data care insa nu a venit. Are vreun sens sa imi mai bat capul sau nu mai exista vreo sansa sa recuperez? Mentionez ca pe contractele pe care le-am facut se gaseste semnatura mea si codul de agent! Ma ajuta la ceva? Multumesc.
Buna ziua, ma numesc Alin si am lucrat in perioada august 2010- mai 2011 ca agent junior sales RCS-RDS. Activitatea mea insemna incheierea de contracte (persoane fizice) la domiciuliul acestora. Pana aici nimic interesant. Contractul semnat era pe o perioada determinata de 2 luni si era semnat intre mine si o anume societate comerciala cu sediul in Bucuresti care se pare ca e tot a RDS-ului. Problema esta ca nu am nici o copie dupa acele contracte care sa justifice ca am lucrat la ei. Banii pe care ii aveam de primit ( comisioane, diurna, transport) ii primeam pe card. Problema cea mai mare este ca nu am primit banii din luna decembrie invocand fel de fel de motive care de care mai haioase. Acum va intreb in calitate de profesionisti, pot sa recuperez in vreun fel banii de la ei? Singurul lucru cu care demonstra ca am lucrat la ei este codul de agent pe care se gaseste pe copiile contractelor pe care le-am incheiat. Si martorii (colegii) cu care am lucrat in aceasta perioada si care stiu foarte bine problema. Este de ajuns sau ma lupt cu morile de vant. Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
pt cei cu gemeni care este situatia? sa zicem pentru cineva care naste in luna iunie!