Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda vamala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda vamala

Buna ziua.Acum ceva timp am luat o amenda vamala de 5000 de lei pt 42 de pachete de tigari nedeclarate la vama. Intrebarea este daca rezolv ceva daca contest in instanta avand in vedere ca nu sunt recidivist si am avut o cantitatea oarecum mica de tigari. Astept un raspuns cat se poate de sincer. Va multumesc

atentie ca exista un termen in care poti contesta amenda - respectiv procesul verbal de contraventie .
poti cere o diminuare a amenzii.