avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu Radu

Activitate Nicu Radu

Un vecin mi-a blocat drumul de acces la domiciliul meu, sustinand ca respectivul drum face parte din mostenirea primita de la mama sa. Eu am strans circa treizeci de semnaturi de la locuitorii satului unde locuiesc, aratand ca drumul exista ca atare de foarte mult timp, poate chiar de la infiintatea satului. Drumul, din nefericire nu a fost trecut in domenul public al comunei, insa am convins primarul sa deschidem actiune in instanta, cu obiectul obligatie de a face, solicitand ca paratii sa lase liber accesul pe drum. Am solicitat, de asemenea, o expertiza, ocazie cu care expertul a descoperit ca paratii au renuntat la dreptul de proprietate, inclusiv asupra drumului, ramanand doar cu circa 1750 mp, adica exact suprafata de teren pe care tot satul stia ca o au, restul, inclusiv drumul, facand obiectul renuntarii pe proprie raspundere, desi niciodata, repet, nu au fost stapani pe aceste terenuri. Cum Primaria nu a putut face dovada ca drumul ii apartine, din motive pe care nu pot sa mi le explic, ma agat acum cu disperare de actul gasit de expert la Cadastru, prin care paratii renunta la dreptul de proprietate.
Care sunt consecintele renuntarii la dreptul de proprietate? Mai poate cineva care a renuntat la o parte din proprietate, prin declaratie pe propria raspundere, data in fata notarului in anul 2007, sa revendice proprietatea la care a renuntat de buna voie si nesilit de nimeni?
Desi am un avocat, doresc sa aud si alte pareri avizate. Multumesc.
Cu stima,
Nicu Radu.
Padurea de fag a unui consatean imi umbreste intreaga curte, trei sferturi din zi! Asta pe timp de vara. Toamna, incepand cu sfarsitul lui Septembrie si pana primavara, cam prin Mai, razele Soarelui nu-mi incalzesc deloc curtea. Desi i-am atras atentia, acesta n-a luat nicio masura, iar umbra fagilor se intinde an de an. Casa mea s-a umplut de igrasie... Cum il pot determina pe acest om sa-si taie fagii care imi umbresc curtea si gradina? Mentionez ca respectivul a fost impropietarit cu acesta padure in urma cu 9-10 ani, iar pana la el, Ocolul Silvic care s-a ocupat de administrarea acestei paduri a avut grija ca aceasta sa nu se extinda astfel incat sa-mi umbreasca casa, curtea si gradina.
Răspuns la discuția Serviciu de salubrizare
Ati avea dreptate daca Primaria ar veni si ar ridica gunoiul, dar, repet, parintii mei platesc un serviciu de care nu beneficiaza. Nimeni n-ar fi de acord sa plateasca, de exemplu, taxa anuala pe o masina pe care nu o are... Iar taxa se refera la, citez iarasi:
Taxa serviciu salubrizare-gospodarii populatie
, adica Primaria taxeaza un serviciu pe care nu-l presteaza. Pentru ca aceasta taxa se refera strict la gunoiul din gospodarii, nu are nicio legatura cu administrarea domeniului public.
Răspuns la discuția Serviciu de salubrizare
Niciodata nu a venit cineva la parintii mei pentru a ridica pubela cu gunoi. Parintii mei ard gunoiul si-l folosesc ca ingrasamant...
Revin cu o mentiune. Taxa Locala se refera la, citez:
Taxa serviciu salubrizare-gospodarii populatie
Parintii mei locuiesc intr-o comuna din judetul Arges, iar autoritatile locale ii obliga sa plateasca Taxa Locala pentru salubrizare, desi parintii mei nu beneficiaza de acest serviciu. Ma intereseaza sa stiu daca pot refuza taxarea unui serviciu pe care nu l-au folosit niciodata. Multumesc.