avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate carmenctin

Activitate carmenctin

Răspuns la discuția Revenire CCC
Multumesc pentru raspunsuri.
Seara placuta!
Răspuns la discuția Revenire CCC
Buna seara,
Imi puteti spune va rog unde trebuie sa ma interesez de actele necesare depunerii dosarului pt obtinerea stimulentului de insertie?
Daca firma intra in lichidare si eu voi fi nevoita sa intru in somaj, la reangajare in cadrul perioadei de pana la implinurea varstei de 2 ani a copilului voi putea beneficia iar de stimulent odata cu reinceperea activitatii?
Cand poate firma angajatoare sa ma conedieze? Este necesar sa-si declare insolventa mai intai? Pot ramane angajata in aceasta perioada? Va intreb pentru ca as vrea sa stiu cat timp am la dispozitie pana voi fi concediata. Este o procedura de durata sau se poate face intr un timp scurt ( ma gandesc daca nu cumva se va inchide pana ma intorc eu din CCC)
Multumesc.
Răspuns la discuția Revenire CCC
Multumesc.
O zi buna va doresc!
Discuție Revenire CCC
Buna ziua,

In luna ianuarie 2013 bb implineste un an si tot atunci expira si CCC (am optat pentru un an). Pentru a beneficia de stimulentul de insertie m-am hotarat sa revin la munca inca din luna decembrie 2012 (cu cca 2 sapt inaintede implinirea anului) insa am aflat ca din pacate compania este aproape de inchidere. As dori sa va intreb ce drepturi si indatoriri am si cum ma sfatuiti ca ar fi mai bine sa procedez. Va multumesc.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
Multumesc tare mult pentru raspunsurile dvs, dle Tudorvaleriu. intodeauna prompt, documentat, de un real ajutor.
O seara placuta!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2011
Buna ziua,

Am cateva intrebari legate de CCC:

Am nascut in data de 04 ian 2012 iar in cele 12 luni anterioare nasterii am avut urmatoarea situatie:
- perioada ian-13 mai 2011 - angajata full time (compania angajatoare mi-a incheiat contractul prin restructurare din motive neimputabile angajatului. De mentionat ca intre timp aceasta companie si-a mutat sediul din Bucuresti in Jud Calarasi) + un contract part time
- perioada 13 mai - 02 iunie 2011 - fara contract
- perioada 02 iunie - 20 iunie - somaj
- din 20 iunie pana in noi 2011 cand am intrat in prenatal angajata full time.

Va rog sa imi spuneti:
1. De ce drepturi financiare pot beneficia?
2. Carei institurii trebuie sa ma adresez pentru intocmirea dosarului?
3 Daca optez pentru 2 ani dar hotarasc sa ma intorc dupa 1 an sau 1 an si cateva luni, voi primi ceva suplimentar salariului?
4. Ce acte sunt necesare pt a beneficia de indemnizatie CCC?
5. Ce acte sunt necesare si unde ma adresez pt alocatia de 200 ron?
6. Are importanta unde are compania angajatoare sediul?

Va multumesc.

Răspuns la discuția Pot beneficia de CCC?
Multumesc mult, domnule Tudor Valeriu. M-ati ajutat enorm cu raspunsurile dvs de fiecare data.
O zi cat mai frumoasa va doresc.
Buna ziua,

La data de 13 mai 2011 mi-a incetat CIM prin desfiintarea postului. Nu am reusit sa depun in termen de 10 zile actele necesare pentru a beneficia de somaj si a avea continuitate in plata contributiilor catre stat. Sunt insarcinata in 2 luni si urmeaza sa nasc in ianuarie. Dat fiind ca voi avea aceasta intrerupere de aproximativ o luna voi putea beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?
Va multumesc.
Multumesc foarte mult pentru timpul acordat si pentru raspunsul dvs.
Voi face sesizare la ITM odata cu depunerea actelor pentru somaj.

O zi cat mai frumoasa va doresc.
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Sa inteleg de aici ca atata timp cat ei nu sunt semnatari ai CCM transporturi CIM-ul semnat cu trimiterea la completarile din CCM nu are valoare?