avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate Mihon Liviu

Activitate Mihon Liviu

Discuție Mostenire
Sunt singura fica din prima casatorie,tatal meu s-a recasatorit n-a mai avut copii cu a doua sotie.
Tatal meu detinea un apartament la data recasatoriei.
Dupa recasatorie a facut un contract de donatie prin conventie (intabularea cu drept de folosinta) , prin care imparte apartamentul pe cei doi soti,fapt consemnat si in Carte Funciara.
Cea de a doua sotie a decedat si a lasat prin testament partea , unei nepoate de a ei.Tatal meu a decedat in 2011.
1-Putea tatal meu sa doneze 1/2 din apartament celei de a doua sotii fara a tine cont de mine?
2-Sotia acestuia putea dispune prin testament din partea ei,tinand cont ca intabularea s-a facut pentru FOLOSINTA.
Răspuns la discuția Succesiune cu probleme
legally_aid a scris:

-Dupa casatorie au printrun act?? au impartit bunurilr in mod egal pe fiecare,fara a tine cont de fica din prima casatorie.

Prin ce modalitate au impartit bunurile?
Apartamentul era bunul propriu al defunctului?
Descendentii defunctului au vocatie la mostenirea defunctului( fata, chiar daca este din prima casatorie).
Tot ea trebuie sa faca si demersurile pentru dezbaterea mostenirii.


Nu stiu ce act au intocmit prin anii 70-80,incat au avut rol separat la primarie si cred ca si la Cartea Funciara
Apartamentul a fost propietatea defunctului
Am o situatie deosebita privind succesiunea si anume:
-Fratele meu are o fata din prima casatorie.
-Dupa divort ,sa casatorit din nou si nu au copii, la a doua casatorie fratele poseda un apartament cu toate dotarile,sotai a venit cu lucruri personale .
-Dupa casatorie au printrun act?? au impartit bunurilr in mod egal pe fiecare,fara a tine cont de fica din prima casatorie.
-In anul 2010 sotia acestuia a decedat, iar partea ei (1/2), a lasato prin testament unei nepoate.
-Fratele meu a decedat in 16/11/2011.
_cheltuielile de inmormantare au fost suportate de nepoata sotiei,care in prezent detine cheile apartamentului impreuna cu bunurile ramase.
-Intrebarea este cine este legal mostenitorul fratelui meu si cine este obligat sa deschida succesiunea?
Cu multumiri.liviu
Buna ziua,
Sunt asociat unic,fara salariati,execut prestari(servicii de audit),in care scop ma deplasez cu masina firmei luata in comodat,la diverse puncte de lucru.
Intrebarea mea: Daca,cheltuielile cu benzina,sunt deductibile la impozitul pe profit,daca, se incadreaza in prvederile privind"Transport personal la si de la locul de munca448 383 16% IMPOZIT PROFIT revazuta in OUG 82/2010?
Cu multumiri L.Mihon