avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sunt singura fica din prima casatorie,tatal meu s-a recasatorit n-a mai avut copii cu a doua sotie.
Tatal meu detinea un apartament la data recasatoriei.
Dupa recasatorie a facut un contract de donatie prin conventie (intabularea cu drept de folosinta) , prin care imparte apartamentul pe cei doi soti,fapt consemnat si in Carte Funciara.
Cea de a doua sotie a decedat si a lasat prin testament partea , unei nepoate de a ei.Tatal meu a decedat in 2011.
1-Putea tatal meu sa doneze 1/2 din apartament celei de a doua sotii fara a tine cont de mine?
2-Sotia acestuia putea dispune prin testament din partea ei,tinand cont ca intabularea s-a facut pentru FOLOSINTA.
Cel mai recent răspuns: Anamaria Plevit , Avocat 14:17, 20 Februarie 2012
dezbateti mostenirea de pe urma tatalui si atacati testamentul intrucat sotia nu a dobandit drept de proprietate ci drept de folosinta si prin urmare nu poate transmite un bun pe care nu il are.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu probleme Mihon Liviu Mihon Liviu Am o situatie deosebita privind succesiunea si anume: -Fratele meu are o fata din prima casatorie. -Dupa divort ,sa casatorit din nou si nu au copii, la a ... (vezi toată discuția)
Donatie locuinta neluv neluv Apartamentul tatalui meu a fost dobandit in timpul casatoriei prin cumparare.(din vanzarea casei lui si el este recasatorit) Acum trei ani, au facut si el si ... (vezi toată discuția)
Testament sau donatie cristicic cristicic Buna ziua, Mama a ramas vaduva, apoi s-a recasatorit. Inainte de a se recasatori, si-a cumparat pe numele ei un apartament. Dupa casatorie, a trecut ... (vezi toată discuția)