Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Sunt singura fica din prima casatorie,tatal meu s-a recasatorit n-a mai avut copii cu a doua sotie.
Tatal meu detinea un apartament la data recasatoriei.
Dupa recasatorie a facut un contract de donatie prin conventie (intabularea cu drept de folosinta) , prin care imparte apartamentul pe cei doi soti,fapt consemnat si in Carte Funciara.
Cea de a doua sotie a decedat si a lasat prin testament partea , unei nepoate de a ei.Tatal meu a decedat in 2011.
1-Putea tatal meu sa doneze 1/2 din apartament celei de a doua sotii fara a tine cont de mine?
2-Sotia acestuia putea dispune prin testament din partea ei,tinand cont ca intabularea s-a facut pentru FOLOSINTA.
dezbateti mostenirea de pe urma tatalui si atacati testamentul intrucat sotia nu a dobandit drept de proprietate ci drept de folosinta si prin urmare nu poate transmite un bun pe care nu il are.