avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Activitate sinisa

Activitate sinisa

Buna ziua.
De curand am achizitionat o masina adusa din olanda.toate bune si frumoase pana am ajuns la rar unde ne-au spus ca brief-urile din olanda au 2 pagini,eu am doar 1,dar am inteles ca a fost adusa pe transportor si ca a 2 a pagina ramane la ei...din auzite.dar nu este nici o probleme,ne-a trimis la notar unde am facut o declaratie ca asa a venit.ne-a dat certificatul de autenticitate dar pe el a specificat ca lipseste a 2 a pagina,masina apare radiata din olanda dar ne-a spus ca la politie o sa mai dureze ca trebuie sa faca ei o verificare suplimentara.am fostla politie cu dosarul complet ,a verificat dosarul a vazut declaratia de la notar si ce scrie pe certificatul de la rar si ne-a spus dl politst ca o sa mai dureze.o sa trimita dosarul la bucuresti ca sa verifice.faza este ca nu ne-a dat nimic la mana,ca am depus dosarul,cica sa este procedura.au trecut aproape 2 luni chiar nu pot face nimic?isi bat joc de mine,am platit toate taxele si nu ma pot folosi demasina.ma puteti ajuta?multumesc #-o
Răspuns la discuția Divort mama de tata!!?
documente de cand s-au primit banii nu cred ca s-au mai pastrat,sunt aproape 20 de ani,sa ne interesam sa ne amintim data cand au fost primiti si poate putem obtine ceva.
Răspuns la discuția Divort mama de tata!!?
Nu stiu cum am putea face asta,banii au fost primiti de afara(din america) de la parintii ei.
Buna ziua,

Avem o problema in familie de mai multi ani,eu impreuna cu sora mea si mama i-am oferit tatatului meu o gramada de sanse dar el tot nu s-a schimbat,nu face mai nimic se duce la munca vine acasa(mai mult baut) nu da bani in casa sta toata ziua.
Am ajuns la limita si am vrea sa ne separam de el dar el egoist si avar din fire o sa vrea jumatate din apartament,apartament cumparat de mama in 93-95 si din greseala l-a trecut si pe el in acte,apartamentul a fost oferit inainte de revolutie de la locul de munca al tatului,iar dupa revolutie a fost cumparat cu banii mamei .
Intrebarea este daca putem obtine mai mult de jumatate la divort/partaj,eu si sora mea am platit o gramda datorii facute de el,intretinere/lumina/impozite etc.
Mama mea sufera de handicap(semipareza si epilepsie) in urma unui atact cerebral pe stare emotionala ,acel atac facut tot din cauza lui...suparari.
Eu am 25 de ani iar sora mea are 26.

Se poate face ceva?
Multumesc anticipat.
buna ziua,

Acum o saptamana am primit o oferta de la un alt loc de munca,am vorbit cu actualul meu sef si a fost de acord sa ma lase sa plec dupa o saptamana fara preaviz,acum s-a razgandit,eu deja am dat raspunsul la respectivul loc de munca,seful nu a semnat nimic eu am avut incredere am scris demisia si mi-a spus ca o semneaza el dar nu a semnat.
Ce pot invoca la demisia fara prea viz,s-au intamplat ceva nereguli pe aici,ceva ilegalitati,m-a obligat sa iau parte la ele,pot invoca asta?ce lege ar fi?