Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... inmatriculare cu probleme.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

inmatriculare cu probleme.

Buna ziua.
De curand am achizitionat o masina adusa din olanda.toate bune si frumoase pana am ajuns la rar unde ne-au spus ca brief-urile din olanda au 2 pagini,eu am doar 1,dar am inteles ca a fost adusa pe transportor si ca a 2 a pagina ramane la ei...din auzite.dar nu este nici o probleme,ne-a trimis la notar unde am facut o declaratie ca asa a venit.ne-a dat certificatul de autenticitate dar pe el a specificat ca lipseste a 2 a pagina,masina apare radiata din olanda dar ne-a spus ca la politie o sa mai dureze ca trebuie sa faca ei o verificare suplimentara.am fostla politie cu dosarul complet ,a verificat dosarul a vazut declaratia de la notar si ce scrie pe certificatul de la rar si ne-a spus dl politst ca o sa mai dureze.o sa trimita dosarul la bucuresti ca sa verifice.faza este ca nu ne-a dat nimic la mana,ca am depus dosarul,cica sa este procedura.au trecut aproape 2 luni chiar nu pot face nimic?isi bat joc de mine,am platit toate taxele si nu ma pot folosi demasina.ma puteti ajuta?multumesc #-o
Nu trebuiue sa intrati in panica. Asta este procedura, iar aceasta verificare dureaza. Pina nu veti primi ok de aici, nu puteti face nimic.
sinisa a scris:

Buna ziua.
De curand am achizitionat o masina adusa din olanda.toate bune si frumoase pana am ajuns la rar unde ne-au spus ca brief-urile din olanda au 2 pagini,eu am doar 1,dar am inteles ca a fost adusa pe transportor si ca a 2 a pagina ramane la ei...din auzite.o

dar de ce a ramas a 2-a pagina la transportator? ce face cu ea....?
transportatorului nu-i ramane decat un CMR din cele 6 , sau o copie dupa avizul/factura de insotire...nicdecum vreun document in original al bunului transportat.
si eu aduc masini din afara , dar la incarcare intocmesc documente de transport suplimentare , respectiv CMR saualte hartii care nu au treaba cu cele trimise in setul de documente ce apartin bunului transportat.

in fine , nu inteleg ce face cu respectiva pagina...
de asteptat nu ar trebuii sa aveti ce astepta , probabil domnii politisti sunt "aglomerati" cu alte ...alea !
doamna Silvia ...ce procedura exista , ce verificare care dureaza se face ?
daca masina era furata/neradiata/nescoasa din evidentele olandezilor , ramanea parcata in vreo frontiera ....nici macar nu intra in Romania .