avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate Dany32

Activitate Dany32

Răspuns la discuția pensie de intretinere minor
Asta am inteles! Ce nu inteleg este de ce nu plateste pensie de intretinere raportata la venitul minim pe economie din Cipru daca el traieste de mai bine de 8 ani acolo?!
Răspuns la discuția pensie de intretinere minor
E normal ca el sa plateasca pensie de intretinere si pentru cel de-al doilea copil dar el nu plateste nici macar un cent la cel de-al doilea copil! Si daca el traieste de mai bine de 8 ani in Cipru,are permis de conducere cipriot,masina cumparata si cine stie ce alte bunuri,deci daca el sta acolo de ce trebuie sa plateasca pensia de intretinere raportata la venitul minim pe economie aici si nu de acolo?!
Buna ziua! As dori sa imi dati si mie un sfat in privinta pensiei de intretinere pe care fostul sot trebuie sa o achite in favoarea fiicei noastre in varsta de 14 ani! Noi suntem despartiti de 10 ani,fiica fiindu-mi incredintata ! El este obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 25 la suta din venitul mediu pe economie! De mai bine de 4 ani aceasta pensie de intretinere nu a mai fost marita si acum,dupa modificarea venitului mediu pe economie am mers la tribunal pentru majorarea acesteia! Insa fostul sot a depus la dosar un certificat de nastere al unui copil in varsta de 4 ani care ii apartine si care traieste in Cipru unde traieste si fostul sot,si a cerut instantei sa i se scada valoarea pensiei de intretinere pentru fiica noastra deoarece el mai are un copil in intretinere si cere sa plateasca 33 la suta din 670 ron pentru amandoi! Mentionez ca el nu intretine si nici nu locuieste cu acel copil el separandu-se de mama copilului de mai bine de un an si acel copil neprimind nimic de la el! El lucreaza in Cipru de mai bine de 8 ani dar eu nu stiu exact unde,eu cunoscandu-i doar adresa unde el locuieste1 Ce pot face ca el sa plateasca atat cat i se cuvine fetitei mai ales ca aceasta are si probleme de vedere si costurile cresterii si educarii acesteia crescand de la an la an?! Am primit raspuns de la tribunal ca trebuie sa fac o intampinare a cererii lui de a i se scade din pensia alimentara si nu am nici cea mai mica idee cum sa o fac si bani pentru avocat nu am eu nelucrand nicaieri!!! Va rog,ma puteti ajuta?!:((
Răspuns la discuția lege&pasunat
Buna seara! Nu vreau sa va dezamagesc dar...pe cale legala e cam greu! Si eu sunt in aceeasi situatie de 2 ani,am nenumarate sesizari la politie si degeaba! Ei continua sa pasca animalele pe terenul meu si chiar sa ma ameninte sa tac din gura ca noaptea se pot intampla multe!!!!!!!!!!!!
Nu facem pagube ca nu dam foc decat la ogrinjii ce ii scoatem de la animale,adica ce ramane nemancat! Gunoiul propiuzis il facem platforma si...am mai dat foc la buruienile greblate de prin gradina! Focul este totdeauna supravegheat iar pe domnul il deranjeaza fumul iar eu am atata educatie incat sa nu imi permit sa strig pe la gardul lui sau si mai rau ,sa ma cobor la nivelul lui si sa ii raspund cu aceleasi vorbe murdare! Problema este ca fiica mea de 13 ani este obligata in curtea propie sa auda tot felul de prostii!X-(
Poate ca nu ati inteles ca si el are o vaca si da si el foc la paie si nimeni nu striga la el! In plus,sa stiti ca majoritatea consatenilor in acest sezon fac acelasi lucru!
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri si indrumari deoarece de ceva timp nu mai am liniste in gospodaria propie! Sa va explic:eu traiesc la tara si am cateva animale,mai exact 3 vacute! Dupa cum stiti si dumneavoastra,la paiele care raman nemancate de la animale,din mosi stramosi se da foc,precum si la buruienile uscate adunate cu grebla de prin gradina! De cate ori dau foc la acestea,vecinul meu de peste drum vine la gardul meu si imi adreseaza atat mie cat si sotului ,meu fel de fel de cuvinte jignitoare,ba chiar ne ameninta,imi spune tot ceea ce fac eu in curtea mea,fapt ce demonstreaza ca el ne pazeste tot timpul si noi nu mai avem dreptul la viata privata incercand chiar cu fel de fel de minciuni sa ne faca sa ne certam,motivand motivand ca fumul se duce la el si il deranjeaza! Precizez ca noi avem si o fata de 13 ani care trebuie sa auda mereu prostiile care ies din gura lui! Ce putem face sa scapam de acest circ si sa putem fi stapani in curtea noastra?!:fight:Va multumim anticipat!
Discuție taxa auto
Va rog,poate sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu noua taxa auto?! E valabila sau nu?!#-o
Răspuns la discuția inmatriculare masina
Nu mi s-a inmanat mie,s-a inmanat celeilalte persoane care a cumparat-o inaintea mea! Iar acea persoana a dat-o unei alte persoane ,fara nici un act,de unde am luat-o eu!
Buna seara! Va rog sa ma ajutati! Am cumparat o masina ,dacia break,anul trecut,am cumparat-o din targ de la o persoana care s-a dat drept ginerele propietarului masinei,am cumparat-o cu cartea si talonul originale si cu o copie dupa buletinul propietarului! Contractul s-a incheiat intre mine si propietar,care nu era de fata,in locul dansului semnand asazisul ginere! Cand am vrut sa imi inmatriculez masina am vazut ce teapa mi-am luat,masina mai fusese data unei alte persoane fara ca acesta sa o radieze din politie! Masina este radiata fiscal de adevaratul propietar! EU NU POT SA IMI IMATRICULEZ MASINA! Sunt disperata,ce pot face?! AJUTOR!!!!!!!!#-o