avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate EugeniaG

Activitate EugeniaG

Incercati calea amiabila.
Dupa ce va veti instala, si mai ales cind --ori daca--- aveti copii, va va prinde bine si dvs acest program de liniste stabilit de asociatie.
Oricum, mai nou orice "amenajare" de apartament seamana cu o demolare, zici ca e la nebuni, numai rotopercutoare si alte masinarii care toate fac un zgomot --- si vibratii!!--- ca la balamuc!
Ar trebui mai drastic stabilit ce anume scule ai voie sa folosesti intr-un bloc, ca azi m]ine dau gauri cu pickhammerul.
Viata ca o priza...
Da, e normal sa platiti deoarece si dvs veti beneficia de avertizarea acestui sistem in cazul unei scapari de gaze. Locuiti intr-o cladire proprietate comuna, astea sînt regulile.
Este o masura pentru siguranta tuturor locatarilor.
Decizia CE va fi validata in prima AG.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna, eu as proceda mult mai simplu.
I-as spune ca nu el este tatal copilului. I-as zice ca am avut relatii cu mai multi barbati in acelasi timp si nu este el tatal.
Cu asta l-ati pune in fund -cum s-ar zice- si pentru faptul ca v-a abandonat intr-o asemenea situatie. Un nenorocit. Nu merita sa aveti nici un fel de relatii cu el, cat despre copil, mai bine lipsa asemenea tata.
Copilului ii veti spune adevarul cand va fi suficient de mare, nu acum. Lasati-l sa creasca linistit in armonie si iubirea dvs. si a tatalui adoptiv.
Dumnezeu sa va ajute.
Buna seara,
E greu de spus.
In cererea mea initiala am utilizat o anume formulare, conforma cu un act depus la instanta (o adeverinta eliberata unui coleg)
In sentina, instanta a utilizat o formula putin diferita (luata tot dintr-o adeverinta, a altui coleg, depusa de mine la dosar).
Din nefericire aceste doua adeverinte au fost completate diferit de catre persoanele care le-au completat, ceea ce poate duce la intelegeri diferite ale continutului lor.
Deci nu stiu ce sa zic. Formularea poate fi interpretabila. Cred ca depinde de obiectivitatea cui citeste.
Multumesc pentru raspuns.
Instanta a solicitat prezenta mea la urmatoarea sedinta deoarece partea reclamata nu a fost gasita pentru inmanarea citatiei, aceasta intre timp desfiintandu-se.
Este bine daca voi merge si voi face precizarile solicitate de instanta si voi renunta la cererea mea?
Se poate retrage cererea de indreptare a erorii materiale la o sentinata civila daca intre timp m-am lamurit ca nu era necesara?
Pot fi sanctionata pentru ca nu am fost atenta/ nu m-am informat cand am cerut-o, dand de lucru astfel inutil instantei?
Răspuns la discuția Ce inteles are?
Revin cu o completare.
Aceasta rubrica se refera la participarea la fondul de pensii de stat?
Inainte de 1996 aceasta rubrica nu exista in buletinul de calcul al pensiilor.
Presupun ca ea a fost introdusa odata cu aparitia pensiilor private, si cu virarea unei cote procentuale din retinerile pe salariu catre aceste fonduri private.
Imi poate confirma cineva de specialitate ca asa stau lucrurile?
Multumesc.
Răspuns la discuția Ce inteles are?
Revin cu o completare.
Aceasta rubrica se refera la participarea la fondul de pensii de stat?
Inainte de 1996 aceasta rubrica nu exista in buletinul de calcul al pensiilor.
Presupun ca ea a fost introdusa odata cu aparitia pensiilor private, si cu virarea unei cote procentuale din retinerile pe salariu catre aceste fonduri private.
Imi poate confirma cineva de specialitate ca asa stau lucrurile?
Multumesc.
Răspuns la discuția Ce inteles are?
Multumesc de raspuns.
Intrebarea mea vizeaza perioada de dinainte de 1989 cand se retineau contributii procentuale diferite de acum.
In buletinul de calcul este mentionat 100%, deci cred ca se refera la faptul ca persoana a contribuit integral -conform p[revederilor legale de atunci- la fondul de pensii.
Discuție Ce inteles are?
Buna ziua,
In tabelul de calcul al pensiei exista o rubrica numita "participare", in
procente.
Ce inseamna?
Contributia procentuala la fondul de pensii (100%)?
Participarea la programul de lucru standardizat conform legilor in vigoare (8 ore)?
Multumesc