avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate monica799

Activitate monica799

Răspuns la discuția Cine ce mosteneste??? Ajutor!
Va multumesc din suflet pentru toate raspunsurile!!! Este un ajutor nepretuit!!
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. O prietena se afla intr-o situatie disperata:
Sotul ei actual are 3 copii din prima casatorie, pentru ca prima lui sotie a decedat. In urma cu 20 de ani aceasta cunostinta a mea s-a casatorit cu acest barbat (vaduv atunci). El este pe moarte, caci are cancer si aceasta femeie este amenintata de cei 3 copii ai barbatului ca imediat ce el va muri ei o vor da afara din casa. Dupa moartea lui, copiii lui ce mostenesc din tot?
- casa (care este mostenita de la bunicii din partea tatalui)? Deci casa era dinainte data de parintii acestui om care are cancer si va muri.Cui ramane casa?
- un garaj (care exista in prezent, dar a fost facut acum 3 ani de acest barbat cu cancer, deci...de cand e casatorit cu aceasta a doua sotie a lui). Aceasta cui ramane?
- bunurile din casa? (acestea cui revin?)
- banii din banca? (ca si acestia exista)
Ce drepturi are aceasta a doua sotie a lui, care e cu el de 20 de ani?

Astept cu nerabdare raspunsurile dvs. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Cum ma apar de calomnie?
@trope_doi:

Daca sunteti dragut sa imi spuneti...pentru ca sa pot obtine publicarea hotararii intr-un cotidian (si pe mine m-ar interesa sa apara in revista bisericii locale, sau chiar din tara, ca exista astfel de reviste, pe fiecare zona) ziceati ceva de genul ca ar fi posibil ca sa aprobe instanta, avand in vedere anumite criterii. Care ar fi acele criterii??
Răspuns la discuția Cum ma apar de calomnie?
Multe multumiri domnului Viorel (utilizator Codul). Si, de asemenea, multumiri tuturor celor care m-au ajutat si s-au implicat , acordand minute din timpul lor, pentru a ajuta cu sfaturi (care au fost foarte utile pentru mine) pe o persoana pe care nici macar nu o cunosc. Va multumesc din suflet ca ati raspuns rugamintilor mele (care pentru mine erau urgente) si m-ati ajutat fara nici un interes personal. Este un forum extraordinar, cu niste oameni extraordinari!!! Acuma sunt informata din toate partile si stiu ce trebuie sa fac. MII DE MULTUMIRI!!!
Pentru doamna Olimpi Ilie (utilizator olimpia_ilie) as dori sa completez cele cateva detalii de care ar mai fi nevoie, poate ma puteti ajuta sa imi spuneti unde ma pot incadra, daca pot sa-i aduc in instanta pe cei ce m-au prejudiciat.
Bonul acela nu a fost modificat de ei, ci ea (ca o singura persoana a facut acest lucru, si apoi ceilalti s-au alaturat ei) a scris de la inceput pe bon o suma gresita, adica suma de 300 Ron, iar in plic erau doar 30. Eu, alaturi de celelalte 2 persoane, care erau erau acolo prezente din comitetul financiar, am CORECTAT acel bon, adica am taiat un 0, ca sa ramana pe hartie doar 30 Ron, exact atatia cati erau si in plic. Cele 2 persoane prezente acolo au semnat, dupa corectura, dar nu pe bon, ci in procesul verbal si in registru, unde se completeaza suma totala la final. Ele au semnat cum ca suma e corecta , totalul tuturor bonurilor adunate in acea zi, si am plecat toti acasa linistiti. Dupa 2 ani, mai exact acum o luna(dar au trecut deja 2 ani de atunci, cele relatate mai sus intamplandu-se in vara anului 2009) persoana care a scris pe bon gresit suma de 300, m-a acuzat ca i-am furat banii eu. Ca de ce am FALSIFICAT acel bon, si de ce am trecut 30, ca ea a pus acolo 300. Dar cei care am numarat banii atunci, toti am vazut ca nu erau 300, de aceea am taiat un 0, ca doar nu puneam banii din buzunarul meu, ca sa fie in plic cat a scris ea pe hartie.
Acuma, aceasta persoana care ma uraste de moarte, ma acuza de o luna jumatate, in fata intregii comunitati , ca eu i-am furat acei bani, si a reusit sa le"convinga pe cele doua persoane care au fost atunci martore si au semnat, sa spuna acuma ca ele au vazut banii, si ca erau atunci acei 300, si...concluzie: ca eu am furat acei bani. Dar din moment ce am cele 2 semnaturi ale lor pe procesul verbal si in registru, cum pot sa spuna acuma altfel, din moment ce ele atunci au semnat ca totul e in regula??? Si de aceea vreau sa aduc in instanta acest lucru, pentru ca ele si-au pus in gand sa ma faca de ras, facandu-ma hoata, cand eu nu sunt hoata, si scopul a fost uneltire , pentru a ma elimina pe mine din functia de casier pe care am avut-o, si pentru a o pune pe acea persoana in locul meu, ceea ce acuma asta s-a si intamplat, este pusa casiera in locul meu. NU acest lucru ma doare, ci faptul ca mi-au patat imaginea, pentru ca sa obtina acest post. Cu ce pot merge in instanta, se poate aduce ceva argument pentru caz penal???
Imi cer scuze pentru insistenta, am fost informata cum ca anul trecut , in octombrie 2010, a fost publicat in Monitorul oficial ca art. 205,206,207 au fost abrogate. Si...conform noului Cod de proced.pen. nu mai sunt considerate calomnia sau insulta infractiuni. Este adevarat sau aceasta abrogare nu e valabila???
Imi cer scuze, nu legea 205-207 am vrut sa scriu, ci articolele 205-207 din Codul de proc. penala.
Ei sigur nu vor face plangere penala, pentru ca nu au cu ce dovedi, mai ales ca acuzatiile acestea false au venit dupa 2 ani de cand au fost semnate actele, si mai am si semnatura celor doua persoane care au asistat la numararea banilor si, de fapt ele au numarat banii si au semnat ca totul e ok. Ei nu vor depune nici o plangere, iar de calomnie stiu ca legea 205-207 a fost abrogata. Si atunci vreau sa stiu daca pot sa fac eu o plangere in care sa aduc una din acuzatiile pe care le-am mentionat mai sus: hartuire, fals in inscris, tentativa de inselaciune, instigare la acte cu caracter penal. Dovezile pe care le am sunt: copie (dar si originalul) dupa Procesul Verbal si registrul in care au fost consemnate toate sumele si apoi SEMNATURILE celor doua persoane (membri ai comitetului financiar) si...acuzatiile au venit dupa 2 ani...de liniste si nimeni nu a deschis acest subiect pana acum, cand au fost noile alegeri.
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt. Persoanele in cauza nu au facut nici o plangere la politie, pentru ca stiu ca nu au cu ce dovedi, ci doar au icneput sa ma acuze in cadrul comunitatii unde sunt casiera...si in ciuda faptului ca le-am dovedit ca semnaturile arata ca totul e in regula, ei ma acuza pe mine ca eu am falsificat actul, care de fapt era un bon, si trebuia corectat. Deci, nu e nici o plangere la adresa mea, oficiala, ci verbala, si imi aduce multe prejudicii imaginii mele. Si...m-am gandit ca de fapt eu as putea sa ii acuz de fals in inscris (asa cum ati spus mai sus) pentru ca ei au scris intentionat gresit suma, ca apoi sa ma poata acuza ca am corectat.
Mai astept sfaturi....din partea celor care ma pot ajuta.......Deci...am inteles ca am dreptate daca fac plangere penala pentru FALS IN INSCRIS SUB SEMNATURA PRIVATA, dar pot si de tentativa de inselaciune??? Sau HARTUIRE? Cineva mi-a mai spus ca ar putea fi considerata si INSTIGARE LA ACTE CU CARACTER PENAL!??!!
Deci, ulterior....organele in drept pot sa stabileasca si savarsirea altor infractiuni, care se potriveste in dreptul acestor persoane, am inteles bine???
Revin cu problema mea de ieri, cea in care dupa 2 ani am fost acuzata de furtul unei anumite sume de bani. Punand lucrurile cap la cap, mi-am dat seama ca a fost o alianta impotriva mea, un complot, pentru a ma da la o parte din postul/functia in care am fost, de casier. Acum 2 ani, intr-un plic, s-a depus suma de 30 lei, iar pe biletelul-chitanta care era in plic, s-a scris suma de 300 lei. Am corectat suma, de fata cu martorii care au vazut ca era nevoie, au semnat in Registru si procesul verbal ca suma adunata e corecta, iar acum dupa 2 ani sunt acuzata de furt, de catre o persoana care saptamana trecuta a ocupat postul meu de casiera(prin alegerile care au avut loc) si a atras de partea ei pe celelalte 2 persoane care au facut parte din comitetul finnanciar si au semnat acum 2 ani ca totul e in regula. Acum toti 3 ma acuza ca am luat eu banii aceia, restul de la 30 pana la 300. E clar ca aceasta persoana le-a instigat pe celelalte 2 sa minta pentru a o sustine pe ea, si au incercat sa ma insele, din moment ce a scris pe chitanta/bilet suma de 300 Ron, si de fapt erau doar 30. Au vrut sa platesc din buzunarul meu, sau???? Nu s epoate considera tentativa de inselaciune???