avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Activitate Zamy

Activitate Zamy

S-au prescris pana la urma datoriile catre cnas?!?! Si eu am fost instiinta de plata a unei sume de 2000 ron dupa radierea pfa-ului, am platit debitul de 1000 ron si au ramas penalitatiile tot in valoare de 1000 ron . Recent am primit somatie cu titlu executoriu de plata, de la fisc pt aceasta suma . au trecut 3 ani de cand am lichidat debitul si contractul la cnass l-am facut dupa radierea pf-ului. Ce ma sfatuiti?O zi buna.
Răspuns la discuția soferi de tir
Un sofer de tir poate conduce efectiv 9-10 ore pe zi el avand programul maxim de lucru de 15 ore. Sa fie pontat 8 ore zilnic nu mi se pare chiar ok , acum depinde de firma ,de sofer si de programul de lucru una este sa faci 4000-5000 km/ luna iar alta este sa faci 10.000 km/luna . Treaba cu plata la km nu este tocmai legala dar se practica si afara.
Răspuns la discuția CAS pentru PFA
Buna ziua , tocmai mi-a venit o instiintare de la cnas pt a plati o suma de 1000 de ron din majorari si dobanzi...pt un P.F. pe care l-am radiat in urma cu 2 ani de zile . Am platit debitul efectiv la aceea data...si mi-a ramas aceasta penalizare cumulata din dobanzi.La aceasta suma nu se mai adauga dobanda dupa cate vad ... o pot plati esalonat k sa nu mai tot trimita plicuri acasa ? Sunt si putin mahnit deoarece in 3 ani de functionare(2005-2008) a pf-lui nu mi-a venit acasa un termen de plata sau o scadenta cum se face la impozitu din activitatii . Va multumesc
Multumesc de promtitudine! O seara buna.
Tocmai i-a venit decizia de pensionare anticipata partiala si mamei mele(n1955 luna noiembrie) cu penalizare de 45 % la stagiu de cotiza re de 36 ani si 5 luni (485 lei) ... Exista posibilitatea sa platesti lunar la doar pensii pentru diferenta pana la 38 de ani ? pt a se putea scapa de penalizare sau daca se poate face altceva!? Multumesc.