avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate prdcristi

Activitate prdcristi

prdcristi a scris:

Buna ziua !
Am cumpărat o casa.. iar vecinul meu are amplasat aproape de hotar circa 50- 60 cm de gard.. un teren (coș) de baschet ...fix în dreptul terasei mele.(aflata la o distanta de 1M de gardul cu vecinul). Cum as putea sa il conving , legal ( înțelegerea amiabila a picat ) sa își mute terenul de baschet ? ..exista o referire legala ? A devenit supărător mai ales acum vara ..sa iei masa pe terasa cu gândul ca oricând poate ateriza o minge pe masa.. nu mai vorbesc de zgomot . Mulțumesc !


Am cumparat o casa ..Vecinul meu are amplasat aproape de hotar circa 50- 60 cm de gard.. un cos de baschet ...fix in dreptul terasei mele. Cum as putea sa il conving prin alte forme legale ( intelegerea amiabila a picat ) sa isi mute terenul de baschet ? ..exista o referire legala? A devenit suparator mai ales acum vara ..sa iei masa pe terasa cu frica ca oricand poate ateriza o minge pe masa.. nu mai vorbesc de zgomot ..Multumesc !
Tocmai aici e "buba"...crerea de incetare sau suspendare a CO la initiativa angajatului este suspus aprobarii angajatorului in masura in care este anterior avizat de demisie ..si atunci "nu vrea sa aprobe din rea vointa sau nu " prelungind astfel preavizul dupa efectuarea CO pentru a sicana cumva deja fostul angajat ...fiindca in mod normal la inaintarea demisiei concediul ar trebuie sa se suspende automat pe motivul declarat de angajat prin demisie si e un motiv ..f plauzibil..solid mai ales daca si-a depasit numarul de zile de CO maxim acordat raportat la numarul de zile efectiv lucrate,pentru a evita datoriiile fostului angajat fata de angajator.
Tocmai aici voiam sa ajung suspendarea CO de catre angajat este doar din motive obiective si cu aprobarea angajatorului...credaeam ca odata depusa demisia se suspenda CO si se intra in perioada de preaviz...in mod automat si de bun simt...mai ales in cazul meu..!Multumesc!Atunci ce diferenta mai daca depun demisia acum sau cind revin din CO?!?!?Tot la 20 de zile de preaviz.. se ajunge...
In mod normal pentru 6 luni lucrate beneficiez de jumatate de zile din perioada maxima anuala ,la aceasta ora am depasit acea jumatate din nr. de zile de CO deci o sa trebuiesc sa le platesc nr de zile depasite raportate la jumatate de an...In concluzie daca depun cererea acum se condidera perioada de preaviz si numarul de zile de co ramase ? Fiindca eu o sa le dau banii inapoi si deci or sa fie considerate lucratoare..nu?Mai clar mai am 5 zile de CO conform cererii de concediu daca depun azi Demisia ,cite zile de preaviz trebuie sa mai stau?Inclusiv CO 20zile ?
Sint in concediu de odihna ,vreau sa imi depun demisia si deoarece am depasit numarul de zile de concediu la care aveam dreptul as dori sa stiu daca si in ce conditii il pot intrerupe ,sau daca survine automat de la data depunerii demisiei ?
Multumesc foarte mult..!
Răspuns la discuția Reprezentativitate Sindicat
Va multumesc pentru opinii si sfaturi ,momentan am refacut dosarul , completat cu declaratia liderului de sindicat..in privinta Inspectoratului ... cu functionarii din Romanica nu trebuie sa te pui ca la fiecare pas iti vine controlul sint foarte solidari la ascuns incompetenta..O lege proasta atrage dupa sine interpreteari flexibile...deci toata lumea poate avea dreptate..
Răspuns la discuția Reprezentativitate Sindicat
Asa cum am spus mai sus ,la dosarul de inregistrare a CCM a fost depusa hotarirea judecatoreasca de reprezentativitate in care era scris numarul de membri de sindicat precum si numarul de angajati ai societatii si totusi a fost respins pe motiv de nereprezentativitate a sindicatului ,iar acum solicita o declaratie pe proprie raspundere a liderului de sindicat privind numarul de membrii...oare declaratia asta se substituie unei recunoasteri in justitie?Totusi e vorba de un numar de angajati care nu au CCM din cauza unei solicitari care nu e conforma cu legea 62...intradevar la obtinerea reprezentativitatii in instanta e solicitata aceiasi declaratie...nu si in actele care trebuiesc depuse la ITM...cam asta voiam sa ma lamuriti ...
Răspuns la discuția Reprezentativitate Sindicat
Asta inseamna ca ar trebui depus dosarul de reprezentativitate(hotarirea judecatoreasca de reprezentativitate exista) la ITM inaintea dosarului CCM?Iar ITM-ul sa emita o dovada in acest sens?Eu inteleg ca la obtinere dar nu si odata obtinuta...
Ce acte ar mai trebui depuse la ITM pe linga hotarirea judecatoreasca de reprezentativitate obtinuta pe 09.05.2011 ( adica pe legea veche )pentru ca aceasta sa fie recunoscuta?Conform art.223 din legea 62/2011 este recunoscuta daca intruneste toate conditiile prezentei legi?!?!Mentionez ca in hotarire este stipulat numar de membrii de sindicat / din numar de angajati.Ne-a fost respins CCM - ul din acesta cauza..