avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate promes

Activitate promes

Discuție GARZI
Va rog sa-mi raspundeti daca un medic pensionat mai poate efectua garzi in spital,dupa varsta de 65 ani ?
Va multumesc!
Va rog foarte mult sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare: daca intr-un spital o infirmiera angajata cu cim pe perioada nedeterminata poate sa lucreze pe alt compartiment ca si asistent medical cu contract de prestari servicii(persoana in cauza avand pregatirea necesara si pfa ) ?
Bineinteles programele de lucru nu se vor suprapune.Daca se poate,postul de asistent medical trebuie sa fie cuprins in statul de functii al unitatii sau nu?
Va multumesc anticipat!
Va rog frumos sa-mi spuneti:intr-o institutie publica personalul de la compatimentul achiztii publice-contractari,cui se subordoneaza direct:managerului sau directorului financiar-contabil?
Va multumesc!
Discuție DELEGARE
Va rog sa-mi spuneti si mie pe ce perioada se poate face delegarea unui angajat la acelasi angajator(de pe un compartiment pe o sectie a unui spital sau invers): pe 60 zile,inca o data pe 60 zile sau se poate si pe o peroada nedeterminata?
Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:
daca o persoana a intrat in concediu pt.ingrijirea copilului pana la 2 ani, in august 2009 si nu si-a luat concediul de odihna aferent pentru anul respectiv,la reluarea activitatii in august 2011 are dreptul la co neefectuat in anul 2009 ? Dar pentru lunile lucrate in 2011?
VA ROG FRUMOS SA-MI RASPUNDETI SI MIE LA URMATOAREA INTREBARE:

O persoana dintr-o institutie publica este in preaviz(art.65,alin.1).In acest timp,acea persoana participa la un concurs intern de ocupare a unui alt post,pe alt compartiment, pe perioada determinata si castiga.Ce se intampla cu preavizul ?
Ce cod CAEN trebuie sa aibe o P.F.A. pentru a putea presta servicii de farmacie la un spital?
Va multumesc.
Discuție angajare
Ce se intampla daca managerul unei institutii publice angajeaza o persoana prin incalcarea articolului nr.82,alin.(4) din Legea nr.53/2003-Republicata-Codul muncii(trei contracte succesive) desi a fost informat despre aceasta problema printr-o adresa de catre Biroul RUNOS al institutiei?
Răspuns la discuția cumul de functii
Va rog din suflet sa imi dati un sfat ,cum am putea sa procedam cu postul respectiv pana vine medicul rezident?
Răspuns la discuția cumul de functii
Mii de multumiri !