Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna dupa concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna dupa concediu ingrijire copil

Va rog sa-mi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare:
daca o persoana a intrat in concediu pt.ingrijirea copilului pana la 2 ani, in august 2009 si nu si-a luat concediul de odihna aferent pentru anul respectiv,la reluarea activitatii in august 2011 are dreptul la co neefectuat in anul 2009 ? Dar pentru lunile lucrate in 2011?
Codul Muncii prevede ca , angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

Asadar , legiuitorul nu a reglementat si alte excepti de la regula acordarii CO ...