avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate xutty

Activitate xutty

buna ziua,

ce acte trebuie sa fac in cazul in care un angajator isi modifica denumirea? ma puteti ajutasi cu niste exemple?
multumesc!
buna ziua,

puteti sa imi spuneti la ce contract la nivel de ramura trebuie sa se raporteze un broker de asigurare?

multumesc
va multumesc,
insa in cazul nostru, conflictul creat de neglijenta angajatului nu se finalizeaza pana la ziua de salariu, si atunci intreb cum poate angajatorul sa isi recupereze macar o parte din pierderile cauzate de neglijenta unui fost angajat?

momentan se doreste doar blocarea salariului pana la finalizarea situatiei create
buna ziua,
va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a bloca ultimul salariu al unui fost angajat. S-a acceptat demisia fara preaviz a acestuia si in urmatoarea saptamana au fost descoperite cateva probleme ce il implicau direct.
Sefii doresc sa ii blocheze ultimul salariu pana se solutioneaza problemele intrucat firma risca sa fie data in judecata in urma problemelor create de fostul angajat.
in cazul in care se poate demonstra ca angajatul a fost direct implicat in crearea problemelor in cauza se poate retine salariul( partial pana la remedierea problemelor/ total in cazul in care firma are de suferit financiar)

buna ziua,
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: daca disponibillizez un angajat prin desfiintare de post, si in 2 saptamani acel post imi redevine util, sunt obligat sa chem la serviciu fostul angajat sau pot sa angajez o persoana noua.
Stiu ca acum in termen de 45 zile trebuie sa chem acest fost angajat si doar in cazul in care el refuza sa se intoarca, pot sa angajez o alta persoana, insa am auzit si o varianta conform careia nu as fi conditionata de cele spuse mai sus, si as putea sa angajez pe oricine vreau.
multumesc,