Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de ramura pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de ramura pentru un broker de asigurare

buna ziua,

puteti sa imi spuneti la ce contract la nivel de ramura trebuie sa se raporteze un broker de asigurare?

multumesc
CCM la nivel de ramura activităţi financiare, bancare, de asigurări ....
unde il gasim?
In prezent, nu exista asa ceva .. posibil in viitor sa exista un ccm incheiat la nivelul acestui sector de activitate...
Lucrez in domeniul bancar, inteleg din comentariul dvs ca nu exista CCM activ. Banca nu ne-a permis constituirea unui sindicat (desigur, nu pe fata, ci prin sugestii prin sedinte cum ca nu ar fi tocmai bine pentru noi sa facem asta), iar acum se pregateste de concedieri! Ce putem face? Avem un organism care se cheama "Reprezentantii angajatilor", afiliat la sindicatul bancar, cu vreo 15 membrii, dar presedintele bancii a refuzat semnarea propunerilor de salarii compensatorii in discutiile cu acestia!!
xynightwish, utilizator
Banca nu va poate interzice , oricare ar fi metoda folosita, sa va cosntituiti un sindicat la nivel de angajator ... reprezentantii salariatilor au urmatoarele atributii principale:
a) sa urmareasca respectarea drepturilor salariatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare, cu contractul colectiv de munca aplicabil, cu contractele individuale de munca si cu regulamentul intern;
b) sa participe la elaborarea regulamentului intern;
c) sa promoveze interesele salariatilor referitoare la salariu, conditii de munca, timp de munca si timp de odihna, stabilitate in munca, precum si orice alte interese profesionale, economice si sociale legate de relatiile de munca;
d) sa sesizeze inspectoratul de munca cu privire la nerespectarea dispozitiilor legale si ale contractului colectiv de munca aplicabil;
e) sa negocieze contractul colectiv de munca, in conditiile legii.