avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters207973

Activitate ContSters207973

Ar fi atat de lejer,insa stam la curte,copilul este mai mereu pe afara,de la poarta ei pot vedea totul.
Am inteles,multumesc de raspuns.Chiar nu stiam cum se procedeaza,se pare ca cine mi-a dat detalii privind acest lucru,a exagerat un pic,Insa,problema este ca eu voi face acea calatorie singura,fara copil,el va ramane cu parintii meu,unde locuiesc si eu si unde se va face ancheta.Exista o problema in acest caz?Mai ales ca nu plec in interes de serviciu.
Domnule,va rog sa cititi mesajul meu cu atentie,nu am spus ca ancheta sa fie anulata,ci anularea calatoriei mele,ceruta de cei care vor face ancheta,pe motiv ca ei trebuie sa isi faca datoria.
Mie mi s-a spus ca vor veni din orasul unde este depus divortul,nu cel unde stau eu.Intrebarea este:anunta intr-adevar ca vin?Ce se intampla daca nu vom fi acasa???Si daca ii anunt ca plecam in excursie,vor astepta sa ma reintorc sau pur si simplu cer anularea ei,pe motiv ca ei trebuie sa isi faca datoria?Asta vreau sa aflu.
Actiunea este deschisa in Iasi,deci nu e tocmai un oras mic.Pe mine ce ma intereseaza este sa aflu cand vin cei de la ancheta sociala de obicei,inainte de primirea citatiei sau dupa,inaintea primului termen la judecatorie sau dupa.Si daca anunta.Deoarece,cum am spus,acea calatorie chiar nu o pot amana si nici scurta,si nu as dori ca ei sa vina in lipsa mea,deoarece,din ce mi s-a spus,trebuie sa fiu prezenta numaidecat.
Buna seara.
Tot caut informatii pe net dar nimic nu ma lamureste.
Pe scurt:nu ne mai intelegem,am decis sa divortam la tribunal deoarece nu ne permitem nici unul costurile unui notar,nu avem bunuri de impartit,in privinta copilului ne-am inteles deja,va ramane la mine,tatal urmand sa il viziteze la 2 saptamani,pensie alimentara etc etc.
Insa intrebarea mea este:care sunt pasii divortului??
Pe 7 august am primit hartia necesara de la mediator,pe 21 a depus actele la tribunal,eu intre timp m-am mutat in orasul natal,mi-a spus ca in maxim 2 saptamani ar trebui sa primesc intampinarea,pe care trebuie sa o depun in cazul in care nu sunt de acord cu ceea ce a formulat el,aici fiind vorba de nume,pe care eu vreau sa il pastrez,iar el nu doreste acest lucru.
Intrebarile mele sunt:de obicei cat dureaza pana se primeste acea citatie,in cat timp trebuie sa fac intampinarea,ancheta sociala in ce perioada vine,inainte de primirea citatiei,dupa intampinare sau dupa fixarea primului termen?
Toate astea,deoarece pe data de 12 sunt programata pentru o plecare din tara,de 3 saptamani,pe care nu o pot amana,dar nici nu as vrea sa risc sa vina cei de la ancheta sociala si sa nu ma gandeasca acasa,iar parintii sa spuna ca am plecat.
Multumesc
Răspuns la discuția Acuzatie de furt
Am precizat din start,inelul urma sa fie recuperat,noi platind comisionul si ea restul de suma.Nu s-a mai recuperat deoarece eu imediat am plecat din tara pentru o perioada iar fostul sot nu a mai avut interes sa il scoata de la amanet si soacra a uitat de termenul limita,iar dupa 2 luni era imposibil sa il recuperam
Buna seara.Acum cateva luni soacra mea mi-a dat un inel sa il amanetez pentru ca sotul meu sa faca un RMN,nu au fost martori cand mi-a dat inelul,spunandu-mi ca noi trebuie sa platim doar comisionul si ea restul de bani.Precizez ca inelul a fost amanetat pe numele meu.Acum sunt in pragul divortului si sotul meu mi-a spus ca el si mama lui vor sa mearga la politie sa ma acuze de furt,furt ce nu l-am facut evident.Ce se poate intampla?
Cum am spus,la articolul L din contractul de munca ,la casuta cu perioada de proba nu este completat nimic,oricum nimeni la angajare nu mi-a spus ca voi in perioada de proba.
Contractul a fost semnat pe perioada nedeterminata,cu orarul de lucru de 6h/zi.
Buna ziua.
Pe data de 21 martie am semnat un contract in 2 exemplare de angajare cu un dealer Vodafone,activitatea a inceput in aceeasi zi.
Pe contract nu exista nici o stampila de la ITM,nu este precizata perioada de proba,iar preavizul de 20 de zile.
Ieri am fost anuntata din senin ca sunt concediata pe baza unor motive foarte puerile,fara sa mi se spuna nimic de preaviz,fara o decizie scrisa.
Intrebarile mele sunt:
-e corect sa am un contract nestampilat de ITM??
-e corect sa fiu data afara fara preaviz si fara o instiintare scrisa???
-ce pot face ca ei sa imi plateasca daune morale?
Multumesc.