avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate anno

Activitate anno

As dori sa imi iau concediu fara plata o luna si jumatate,este posibil ca dupa intoarcere firma sa ma concedieze?
Si eu am fost in situatia ta,ce pot spune din propria experienta este ca mie procurorul mi-a dat amenda administrativa, am fost si am platit amenda si mi-am luat permisul inapoi,daca nu ai avut accident si nu te-ai certat cu cei de la rutiera cand ai fost oprit cred ca si tu vei scapa doar cu o amenda administrativa,invata din gresala pe care ai facuto,eu unul am invatat bafta.
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
Am 7 luni de cand astept ca politisul sa finalizeze dosarul,am fost si am vorbit cu el, toate probele sunt la dosar dar nu vrea sa il inchida si sa il trimita la tribunal ce pot face?
Răspuns la discuția Ajutor!!!Abuz la locul de munca
Multumesc tuturor pentru sfaturii,desigur ma voi duce la ITM.
Răspuns la discuția Ajutor!!!Abuz la locul de munca
Sincer dumneavoastra ce parere aveti,este un abuz ceea ce face dansa?daca reclam firma la itm sigur ma vor da afara,sa imi angajez un avocat si sa intentez proces?credeti ca am vreo sansa de castig?
Răspuns la discuția Ajutor!!!Abuz la locul de munca
D-na sefa de exemplu mie mi-a dat 3 zile de concediu luna asta,si inca 3 zile in decembrie noi colegi vorbim intre noi cum sa ne luam concediul,si face in asa fel incat nimeni sa nu se super si desigur nici turele sa nu le lasam descoperite,niciodata nu s-a intamplat ca sa avem ture descoperite,dar dn-a sefa nu mai doreste ca sa ne luam concediu 10 zile sau 5 zile consecutiv,nu inteleg de ce, sincer nici ea nu cred ca intelege dar se pare ca na este sefa si impune regulile chiar daca nu sunt legale,de exemplu eu daca imi iau 3 zile de concediu in zilele de luni,marti si mercuri,nu mai am dreptul la cele 2 zile libere din saptamana,adica cele 2 libere pe care le am in mod normal, nu mi se mai acorda daca imi iau 3 zile de concediu deoarece ne-a spus dansa ca furam firma,daca ne luam 3 zile de concediu intr-o saptamana nu mai beneficiem de cele 2 normal,deci practic eu imi iau concediu doar o zi pt ca celelalte 2 sunt zilele mele libere dar care mi se trec ca si concediu,si nu este vorba despre o firma mica,este o firma f mare internationala,nu inteleg cum se poate intampla ca aceasta femeie sa abuzeze de functia ei,suntem disperati nu mai stim ce sa facem.
Deschid aceasta discutie deoarece am nevoie de cateva sfaturi,sefa noastra ne obliga sa ne luam concediul de odihna dupa bunul ei plac,nu avem dreptul de a ne planifica noi zilele de concediu asa cum este normal,desigur cand i-am spus ca nu suntem de acord cu acest lucru, ne-a spus sa ne semnam demisia daca nu suntem deacord,ce putem face in aceasta situatie?,nu sunt deacord ca alta persoana sa imi planifice mie concediul dupa bunul ei plac,astept sfaturile dumneavoastra.
Multumesc
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
Am inteles ca este posibil sa stau 1 an de zile fara permis,este adevarat?
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
Azi l-am sunat pe dn-l politist de la cercetari penale sa il intreb ce se mai aude cu dosarul meu, (mentionez ca am facut 5 luni de zile de cand astept),desigur i-am cerut nr de dosar dansul mi-a dat un numar incomplet,si cand l-am intrebat daca mi-a trimis dosarul la parchet dn-l politist mi-a spus ca inca este in lucru,desi are la dosar declaratia mea si a martorului,are rezultatele de la proba biologica plus recalculare,are si a doua declaratie pe care m-a pus sa o dau (mentionez ca mi-am sustinut declaratia anterioara)deci are un dosar complet eu nu inteleg cum in tot acest timp dn-l politis nu mi-a trimis dosarul la parchet si mi-l tine blocat la el in birou pt ca este in "lucru",ce vrea?ce urmareste? va rog din suflet poate ma puteti ajuta cu un sfat,ce pot face ca sa nu mai imi tina dosarul blocat la el,pt ca in aceste conditii pot sta si 10 ani fara sa aflu vreun raspuns din partea lor.
Va multumesc
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
Aveti idee cum pot urmari starea dosarului?am inteles ca se poate de acasa,dar nu stiu unde sa intru.
Multumesc