avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate daniela_serb

Activitate daniela_serb

Buna ziua,
bunica mea este complet paralizata,in stare vegetativa,nu se poate comunica cu ea defel.Intrebarea mea este care este modalitatea prin care se poate incasa pensia ei avand in vedere ca noi o ingrijim?Momentan este in spital,se pare ca o procura cu stampila spitalului si parafa medicului ar rezolva problema,dar peste cateva zile o externeaza,o data ajunsa acasa ni s-a spus ca trebuie procura la notar.Ce procura pot eu obtine,daca ea nu mai pote sa-si dea acordul la nimic in aceasta situatie?Mentionez ca ingrijirea ei costa de ordinul zecilor de mlioane pe luna(femeie sa stea cu ea pana suntem noi la serv+medicamente+scutece etc),deci suma provenita din pensie(7 mil) este absolut necesara...si oricum este dreptul ei de a o primi dupa zeci de ani de munca.

Multumesc
Daniela
Va multumesc de ajutor,am sa incerc sa fac o atfel de notificare,poate renunta la prostii si putem in sfarsit sa terminam tranzactia,ca dureaza deja cam de multishor si intentionez sa folosesc terenul cat se poate de curand.
Imi cer scuze pt limbajul nefamiliarizat cu termenii specifici,n-am sentinta chiar in fata,incercam doar sa fac un rezumat la ceea ce am citit in sentinta,foarte posibil ca termenul folosit era de "cumparator" si nu cel folosit de mine "beneficiar".
Pai eu sunt acoperita de acte,deci nu-mi fac probleme ca n-as castiga in cazul in care il dau in judecata,problema e ca daca mai astept inca vreo 2-3 ani pana justitia noastra binevoieste sa rezolve litigiul,nu ma pot folosi de teren,si am mult de pierdut,eu vroiam sa evit revenirea in instanta(m-am lamurit cu merg treburile,dureaza luni de zile pana sa dea o sentinta,alte cateva luni pana o formuleaza......doar ca sa constat ca grefiera a gresit la dactilografierea documentului..si alte cateva luni pana vine judecatorul din vacanta si modifica documentul..etc...dureaza de ani de zile toata povestea,fara macar sa existe vreo reclamatie care sa tulbure drumul liniar al lucrurilor).Asa ca,eu cautam o formula prin care sa ma asigur ca din banii pe care-i dau plateste darile,eventula sa i le plates eu....si sa-i dau doar restul de bani.Daca nu pot decat sa-i dau toti banii iar mai apoi sa-l dau in judecata,....atunci imi dati o veste tare proasta:(
Deci,la momentul antecontractului vanzatorul era in plin proces de succesiune pt acest teren,eu ,pe baza antecontractului am cerut interventie in proces,admisa de altfel.Sentinta respectiva recunoaste datele antecontractului si ma indica pe mine ca beneficiara,bineintzeles atata timp cat eu respect termenii contractuali,iar intabularea se face prin instanta.Dar pana la intabulare vreau sa-mi inchei socotelile cu vanzatorul,asigurandu-ma atat ca n-am incalcat termenii contractuali...dar si ca el se achita de obligatiile lui referitoare la teren,taxele ce recurg din succesiunea si vanzarea acestuia.De exemplu ma intereseaza daca n-as putea sa platesc eu in locul lui taxele acelea si sa-i dau doar restul de bani..sau vreo formula prin care plata taxelor s afie facuta(repet.....altfel pe mine ma incurca,si apoi umblu dupa el,mai ales ca se dovedeste rauvoitor referitor la acest subiect,desi in antecontract am specificat ca aceste obligatii ii revin lui,nicidecum mie).
Am facut precontractul acum aproape un an,drept care acuma i se pare ca l-a dat ieftin,deci varianta amiabila cade,de altfel am semnale ca daca ar gasi ceva chchitza de care sa se lege ar face-o,de aceea ma intereseaza o metoda prin care sa fiu acoperita de acte ,intentia mea este sa cumpar terenul respectiv,dar nu vreau sa-i platesc obligatiile lui finannciare(estimate la aproximativ 30 milioane),pe care de altfel mi-a transmis ca n-are de gand sa le achite.
Specifica ca actiunea de vanzare s-a facut prin instanta,deci nu mai mergem la notar.
Buna ziua,
As avea o problema:sunt in curs de cumparare a unui teren care a fost recent atribuit ca mostenire vanzatorului prin hotarare judecatoreasca irevocabila.In precontractul semnat intre mine si respectivul vanzator zice ca am obligatia sa-i dau restul de bani in 15 zile de la hotararea irevocabila,dar timpul este insuficient pt ca finantele sa apuce sa-i calculeze toate darile(taxe de judecata,impozit etc..).Problema mea este cum pot sa fac sa ma asigur ca vanzatorul se achita de obligatiile sale(fara de care eu nu pot intabula terenul) dar in acelasi timp sa ma pot achita de obligatiile mele contractuale,neoferindu-i sansa de a anula precontractul?
Multumesc anticipat,
Daniela
Răspuns la discuția salriu minim de 440 ron????
....a auzit careva de 880 la salariatii cu studii superioare?se tot vehiculeaza si in presa in ultima vreme,cat este de adevarat si catea legatura are cu postul pe care esti angajat?
De exemplu unul care are studii superioare si e angajat pe post de portar?
Răspuns la discuția concediu odihna-banii inapoi??
actul aditional despre care vorbeam a fost atasat la 1 iunie 2006,iar eu n-am fost anuntata de existenta lui...plus ca nu s-a publicat separat ci impreuna cu tot contractul colectiv de munca(care este un adevarat roman),intzeleg ca ar trebui ca in fiecare zi sa buchisesc contractul colectiv de muna sa vad daca nu s-a mai schimbat ceva?
Raman totusi la ideea responsabilitatii celor care mi-au aprobat concediul....care este sensul aprobarii unui concediu si la ce toata hartzogaria ,daca pana la urma un astfel de act nu prezinta nici o relevanta?.Eu nu m-am dus in concediu de la mine putere,ci mi s-a aprobat.Departamentul salarizare personal nu avea datoria sa se sesizeze in acest sens?Ca printre semnaturi este si cea de la planificare concedii.
Răspuns la discuția concediu odihna-banii inapoi??
Dar totusi,cei care au aprobat concediul nu au nici o responsabilitate??nu trebuiau sa verifice inainte?
Daca am aprobare scrisa de la ei,nu e echivalent cu faptul ca(daca nu altceva) mi s-a aprobat inca 6 zile de concediupe langa cele la care aveam dreptul?