avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate sorinela_br

Activitate sorinela_br

Asta zic si eu, ca nu e corect ce face CJAS dar.....
Iar in privinta angajatorului,....chiar ar trebui sanctionat pentru cate trag si sa vedem in final daca voi reusi sa izbutesc si sa nu pierd indemnizatia de crestere copil.
Numai de bine va doresc!!!! Multumesc din suflet pt lamuriri si sustinere, va tin la curent pentru ca ceilalti sa citeasca acest topic si sa gaseasca rezolvare problemelor.
Multumesc din suflet pentru lamuriri. Pentru a nu fi probleme mai bine intru in prenatal cu 1 sept si in somaj la fel ..... si neaparat sa tin cont de acel termen de 10 zile altfel pierd.
Inca ceva. Ma nelinisteste chestia cu CASS ca nu ma poate prelua daca firma mea nu isi rezolva nu stiu ce situatie de-a lor nu neaparat legata de mine. Cu alte concedii banuiesc ale altor angajati. De ce trebuie sa ma afecteze pe mine treaba asta? Daca, concediile mele sunt corecte, aduc actele cerute, de ce sa nu ma preia CASS? Chiar azi am avut o discutie fulger cu contabila si mi-a zis ca ea nu se apuca de hartiile de acum 5 ani ca vreau eu, ca nu are de ce sa refuze CASS sa ma preia!!!
Ce sa zic,...traim in Romania,....sunt epuizata de mers pe la ghiseuri si de aceea m-am gandit la optiunea cu somajul. Nasc in oct la sfarsit, contractul inceteaza la 31 aug, practic ar fi vorba de cateva luni,...dar....
Inca o data multumesc!!!!!!
Buna ziua, am urmarit topicul am gasit informatii foarte valoroase insa:
Sunt in aceeasi situatie, insarcinata in 4 luni si jumatate, contract pe perioada determinata, se termina la 31 aug 2013. Eu voi avea 7 luni atunci. Sfaturi: sa intru in somaj sau sa umblu la CASS (ceea ce fac de o saptamana si nu primesc lamuriri) ca sa ma preia ei?
Daca intru in somaj de la 1 sept 2013 cand intru in prenatal? Caci din cate am citit pe net mai intai trebuie sa intru in somaj .... apoi sa intru in prenatal (concediul acela medical cu cod 08 Sarcina si lehuzie).
Daca optez pt cealalta varianta sa ma preia CASS de la 1 sept 2013 ... imi trebuie un dosar imens, plus doamnele de acolo au o chestie cu firma unde lucrez ca nu stiu ce nu si-au rezolvat si trebuie sa umblu si eu si contabila firmei, ceea ce nu vrea contabila caci "e grele", deci e posibil sa raman pe dinafara.
Iertare daca am relatat situatia cam incalcit, de o saptamana incerc sa ma lamuresc,....si.... alergare aiurea caci nici un rezultat. De luni am zis sa merg la somaj sa intreb daca eu pe 15 aug intru in prenatal si la 31 aug se termina contractul ....am dreptul la somaj,... sau.... intru din septembrie,...neaparat cu data de 1 sept? Deci e o nebuloasa.
Multumesc din suflet si cu riscul de a ma repeta iertare.
Buna seara.... imi cer scuze daca nu sunt in topicul potrivit....dar.... nu am gasit un subiect potrivit cu al meu, sau nu am cautat indeajuns.
Eu lucrez in invatamant, am contract individual de munca, deci mi se platesc toate contributiile catre stat. In anul 2011 timp de 3 luni am avut un proiect in scoala noastra, eu am fost formator, am avut contract cu acea firma, deci am beneficiat de niste bani lunar mai exact 1100 lei net. Am adeverinta conform careia acea firma a virat catre stat, impozitul pe profit, somaj si CAS...dar....ma pomenesc ca la finante figurez cu nu stiu ce..... mai exact la sanatate ceva cica..... Nu stiu daca m-am facut destul de inteleasa, dar,....intrebarea mea este: Eu trebuie sa platesc la sanatate ceva? Am cautat prin lege si cica in anul acela daca erai salariat nu trebuia sa mai platesti contributia de 5,5% din venituri realizate. Cum as putea sa evit acest lucru... Mai mentionez ca pe contractul meu incheiat cu acea firma care ma platea scrie "Contract de cesiune drepturi de autor". Astept un raspuns va rog, cu baza legala daca se poate si cateva lamuriri cu ce ar trebui sa fac. Va multumesc.
Răspuns la discuția contributii la stat
Buna seara.... imi cer scuze daca nu sunt in topicul potrivit....dar.... nu am gasit un subiect potrivit cu al meu, sau nu am cautat indeajuns.
Eu lucrez in invatamant, am contract individual de munca, deci mi se platesc toate contributiile catre stat. In anul 2011 timp de 3 luni am avut un proiect in scoala noastra, eu am fost formator, am avut contract cu acea firma, deci am beneficiat de niste bani lunar mai exact 1100 lei net. Am adeverinta conform careia acea firma a virat catre stat, impozitul pe profit, somaj si CAS...dar....ma pomenesc ca la finante figurez cu nu stiu ce..... mai exact la sanatate ceva cica..... Nu stiu daca m-am facut destul de inteleasa, dar,....intrebarea mea este: Eu trebuie sa platesc la sanatate ceva? Am cautat prin lege si cica in anul acela daca erai salariat nu trebuia sa mai platesti contributia de 5,5% din venituri realizate. Cum as putea sa evit acest lucru... Mai mentionez ca pe contractul meu incheiat cu acea firma care ma platea scrie "Contract de cesiune drepturi de autor". Astept un raspuns va rog, cu baza legala daca se poate si cateva lamuriri cu ce ar trebui sa fac. Va multumesc.
Răspuns la discuția Lamurire
Va multumesc din tot sufletul!!!! Acum chiar sunt lamurita, si am sa tin cont de sfaturile dumneavoastra! Inca odata mii de multumiri!
Răspuns la discuția Lamurire
Aici gandesc ca e o contradictie...avand in vedere ca e bun propriu, tatal vitreg nu are dreptul.... cum se poate dupa moartea mamei sa aiba un sfert din partea ei? Deci intra si el la partea sotiei dupa moartea ei? Scuze pt insistenta, sau daca gresesc, incerc sa ma lamuresc si sa ma linistesc in acelasi timp, sa pot lua decziile corecte.
Răspuns la discuția Lamurire
Multumesc din suflet pentru raspuns. Dar pe moment mi-a venit alta intrebare: Daca decedeaza si mama ce se va intampla cu apartamentul? Voi ramane doar eu (copilul) si tatal vitreg!
Discuție Lamurire
Buna ziua, imi cer scuze daca nu am incadrat corect intrebarea in categoria forumului, sunt noua pe aici. Sa trec direct la subiect:
- o familie casatorita de 30 ani cu un copil (major), moare sotul, respectiv tatal copilului, si mama urmeaza sa se recasatoreasca civil. Intrebare: tatal vitreg are dreptul la apartamentul pe care il detine mama si copilul? Daca da dupa cati ani de casatorie, sau se considera bun propriu detinut inaintea casatoriei cu tatal vitreg si acesta din urma nu are dreptul? Mentionez k dupa moartea tatalui nu s-a facut nici o succesiune. Ce trebuie sa faca copilul ca tatal vitreg sa nu aiba dreptul la apartament? Sa faca succesiunea cu mama inainte de casatoria ei si sa-i cedeze partea ei? sau sa stea linistit k el nu va avea dreptul la partea mamei lui deoarece era bun propriu? Scuzati inca odata daca m-am exprimat gresit, cred k sunt inca sub influenta problemei si nu pot gandi limpede. Pentru neclaritati o sa revin.