avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate Roxana Brancoveanu

Activitate Roxana Brancoveanu

Buna ziua!
In cazul unei decl 112 nedepusa in trim.1, (specific ca firma s-a infiintat in martie cu angajati), va rog sa ma indrumati cum sa o generez ca sa nu platesc nimic, sa fie pe zero.
Multumesc si o zi frumoasa tuturor!
Răspuns la discuția fond de risc incorect
multumesc!!!!...daaaaa am luat "tariful" din prima coloana la rectificativa acum am vz defapt ca scrie clar TARIF dar orbul e orb...:) si totusi prima coloana ce inseamna cea cu CR?
Buna ziua!
am nevoie de tariful de risc pt CAEN 4711 si CAEN 4120 , am gasit pe net ca ar fi 1.5 respectiv 4.5 , am refacut decl.112, dar tot eroare de validare mi-a dat, unde se gasesc aceste tarife de risc corecte??? sper ca nu e pr. ca voi depune a2a oara rectificativa....
multumesc!!!!
Va multumesc, am uitat sa specific ca a lucrat doar o luna...am scos o fisa fiscala
buna seara!
in cazul unei incetari a CIM cu art.55 lit.b), decizia de incetare e cea care se da angajatului?
va multumesc!
buna seara!
va rog sa ma indrumati cum sa fac
am o factura de marfa cu discount firma fara tva...inregistrarea mea ar fi :
371 = %
401
378
609 = 401 cu minus discount
in 401 am trecut total fact. fara discount iar in situatie furnizori apare suma cu discount adica total factura dar dif.de pret 378 mi se calculeaza la suma fara discount....#-o#-o undeva gresesc dar unde?
Răspuns la discuția inregistrare garantie
am rasfoit tot internetul si planul de conturi ..asa am gandit si eu
1. 2678 = 5311 - inregistrare garantie - prin dispozitie de plata

2. 5311 = 2678 - returnarea garantie - prin chitanta

avand in vedere ca in contract garantia este in euro, voi trece suma in lei aferenta sch valutar din ziua respectiva la inregistrare, dar la returnare ce suma trec? voi avea diferenta de schimb valutar?
Buna ziua!
va rog sa ma ajutati cum sa inregistrez in contabilitate o garantie aferenta unui contract de inchiriere apartament, proprietarul este pers. fizica iar chiriasul persoana jur. , garantia fiind specificata in euro.
Va multumesc!
Discuție contract chirie
Buna ziua!
Cum sa procedez in cazul in care persoana juridica inchiriaza un apartament de la o persoana fizica? s-a conceput un contract de chirie dar plata chiriei lunare prin ce document o evidentiez in contabilitate?
Multumesc!
Discuție programul CIEL
buna ziua!
imi puteti spune daca pot descarca de pe internet programul CIEL exista un site exact, sau sunt nevoita sa il cumpar?