avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate kindbutnottoomuch

Activitate kindbutnottoomuch

Discuție Inchidere PFA
Buna ziua. As dori sa stiu si eu care este procedura de inchidere a unui PFA. Si ce taxe trebuiesc platite, daca trebuiesc platite. Mentionez ca PFA-ul a fost deschis in urma cu 2 ani si nu a fost folosit deloc . In fine...cu ce acte si cam ce bani de taxe sa ma prezint ? Va intreb pt ca trebuie sa plec din oras pt asta si trebuie sa stiu ce iau cu mine. Nu gasesc nicaieri pe net un raspuns concret.

Va multumesc
Nu va aprindeti.Stiu ca aveti dreptate amandoi la cate un anumit nivel. Celmai bine este sa se actionezepe cale legala, dar nici daca s-ar duce cu cineva si ar lua copilul din carut nu ar avea ce sa i se faca. Este mama copilului. Plus ca ...titlul de tata eu l-am pus cu inteles de tata biologic. Sa imi fie cu iertare, dar aceste actiuni numai tata nu te lasa sa te numesti. Mai degraba donator de sperma si atat.
Si ca intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu nr de la Protectia Copilului Bucuresti (de acolo sa ajunga la Bacau). Tocmai am aflat ca acea concubina a fost internata la Psihiatrie de 4 ori in decursul a 5 ani .
Nu o poate acuza de abandon al domiciliului. Ei nu sunt casatoriti si nici nu au avut mutatie pe aceeasi adresa. Din cate stiu eu , in cazul in care nu sunt casatoriti, tatal poate spune ca i-a fost incredintat copilul DOAR daca mama semneaza un act cu o astfel de destinatie. In Romania Copilul se incredinteaza mamei. Doar in situatii extreme (boli psihice, consum narcotice, dovedire de abuz fizic si psihic) copilul este luat de langa mama. Nici in cazul casatoriei tatal nu are voie sa priveze mama de accesul la copil.
Va multumesc pentru informatii. Daca mai sunt sfaturi legale, le voi citi maine inainte de a incepe recuperarea actelor ,in primul rand. Aminteles ca trebuie sa scoata ea intai certificatul ei ca apoi sa i se dea cel al copilului.Nu stiu din care motiv la maternitate nu is e da fisa de nastere fara certificatul ei de nastere desi are buletinul. Asta a fost si reactia mea cand am auzit de problema acestei tinere fete. Este strigator la cer. I-a luat 2 saptamani sa inceapa sa vorbeasca despre asta deoarece atat "tatal" cat si concubina acestuia au folosit intimidare verbala ,bazandu-se pe varsta frageda a mamei si pe faptul ca nu detinea destule informatii. De aceea m-am si hotarat sa o ajut. Astfel de oameni ar trebui sa infunde puscariile.M-am interesat, in cazul in care va fi nevoie, si de o examinare grafologica. A fost amenintata de concubina tatalui ca indiferent de ce masuri incearca sa ia ea are "pile" la notariat si isi rezolva actele.Imi pare rau ca nu am putut sa ii dau un telefon ca sa poata inregistra convorbirile acestea.
Mama a nascut in urma cu 4 luni ...banuiesc ca varsta copilului este de 4 luni :) Mama are domiciliu stabil, este studenta la buget si este , de o saptamana, si angajata (conform legii, in perioada de proba).
Buna seara.Va scriu in numele unei cunostinte pentru a o ajuta sa isi rezolve problema. Are 22 de ani si a nascut in urma cu 4 luni, nefiind casatorita cu tatal copilului. Acesta a recunoscut copilul nascut la Maternitatea Bucur,ambii parinti fiind domiciliati in Mun.Bucuresti. La scurt timp dupa nastere, tatal copilului i-a luat pe amandoi la Bacau sub pretextul unor afaceri. Mama nu a mai putut alapta,si in urmatoarele 2 zile, tatal a luat actele (certificat de nastere al mamei, certificat de nastere copil) si a blocat/interzis accesul mamei la locuinta pe care o imparteau. Mama s-a intors in Bucuresti dupa ajutor, dar nu stie de unde sa inceapa si ce poate face. Precizez ca acum copilul se afla in "grija " tatalui si a concubinei acestuia care nu poate avea copii, si amandoi au recunoscut ca de fapt totul a fost bine planuit cu mai bine de 18 luni in urma. Stiu ca suna a telenovela , dar se intampla in Romania 2011 si mama copilului are nevoie de putina indrumare . Cum isi recupereaza actele ei si ale copilului,si cum isi recupereaza copilul?

Va multumesc
Va multumesc pt raspunsuri. Cred ca aveti dreptate si pana la urma voi schimba nr de telefon. Am inteles ca nu sunt de la banca , ci de la un call center angajat de banca. Frustrant cum in Romania ti se vorbeste cu atata nonsalanta cand tu, ca persoana nu ai nici o legatura cu subiectul. Le-as face o reclamatie tuturor celor care ma mai suna direct la call center. Angajati de nota 4. :(
Buna ziua. Am nevoie de ajutor. De un an si jumatate de cand locuiesc la actuala adresa primesc telefoane de la o banca ce cauta fostul proprietar. Pe fix. Am incercat sa le explic ca acea persoana nu mai locuieste aici si ca telefoanele primite de la ei imi trezesc copilul de 3 luni pt ca ma suna de 5 -6 ori pe zi. De pe diferite numere de telefon. Nu stiu nimic despre unde , cum si cand il pot gasi pe fostul proprietar, le-am explicat si asta si mi s-a spus cu nonsalata ca ma vor suna pana am sa dau eu de el sa ii spun sa isi schimbe datele de contact. Din cate stiu, fostul proprietar a fost plecat din tara dupa vanzarea apartamentului si si-a schimbat nr de mobil. Acum ma suna pe mine pe fixul pe care dansul l-a declarat la banca. Nu mai pot. Va jur ca mai am putin si imi smulg parul din cap. La 8 de dimineata suna telefonul, la 12, la 15, la 18 si apoi la 21. De 5 ori pe zi din 3 in 3 ore. Ce pot sa fac fara sa fiu nevoita sa schimb nr de telefon care imi este foarte util? Unde pot sa fac o reclamatie ce nu va fi ignorata ca cei de la banca nu inteleg ca un om care are restante la rate nu va suna de bunavoie sa isi schimbe datele de contact si ca eu nu am cum sa dau de acea persoana???
Buna ziua. Am o intrebare legata de suspendarea condractului de munca dupa nasterea unui copil. Am nascut pe 1 iulie, am avut concediu in mai 8 zile, iunie, iulie si august integrale. Ce data trebuie sa apara pe cererea de suspendare a contractului de munca (42 de zile dupa nastere sau incheierea concediului pre/post-natal sau data depunerii dosarului pt indemnizatie)?

Si mai vreau sa stiu la cat timp de la data nasterii se depune dosarul pt indemnizatie?

Va multumesc