avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Mik_vasi

Activitate Mik_vasi

Răspuns la discuția Tata doar in acte
PROBELE sunt aceleasi si in cazul in care cadem de acord. Am vorbit cu fostul sot este sa dispus sa colaboreze ,pt. ca eu sa obtin Hotararea.Mai este nevoie de ancheta sociala,martori si inscrisuri? M-ati ajutat foarte mult si va multumesc din suflet!
Poate ma mai puteti ajuta cu cateva raspunsuri,daca ma hotarasc sa solicit o hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului,pe tata o sa-l oblige sa plateasca pensie alimentara si se stabileste program de vizita? Totul intre noi a fost fictiv si nu doresc sa-i fac probleme,iar eu doresc sa-mi cresc linistita copilul.Probabil vom merge impreuna sa facem acea cerere,mai este nevoie de avocat? Cat de mari sunt costurile intr-o astfel de situatie? Multumesc inca o data!


Răspuns la discuția Tata doar in acte
Multumesc frumos!Poate ma mai puteti ajuta cu cateva raspunsuri,daca ma hotarasc sa solicit o hotarare judecatoreasca de incredintare a minorului,pe tata o sa-l oblige sa plateasca pensie alimentara si se stabileste program de vizita? Totul intre noi a fost fictiv si nu doresc sa-i fac probleme,iar eu doresc sa-mi cresc linistita copilul.Probabil vom merge impreuna sa facem acea cerere,mai este nevoie de avocat? Cat de mari sunt costurile intr-o astfel de situatie? Multumesc inca o data!
Copilul a fost recunoscut de fostul sot,desi stia ca nu este al lui. Intelegerea a fost ca eu sa nu-i cer pensie alimentara,iar el sa nu contribuie material sau la educatie.Acum a inceput sa aiba pretentii sa-l vada,sa-l ia la ei(el este casatorit acum).Imi doresc sa raman singura care decide asupra copilului.Mi-e teama ca o sa ceara din ce in ce mai mult.
nu,nu eram
Am facut o intelegere,pe care acum nu o mai respecta.Tot ce imi doresc este sa nu mai fie in acte si sa ceara drepturi asupra copilului.Tatal natural nu stie de copil si nu se pune problema sa-l recunoasca.Mai am o intrebare: daca pot cadea la intelegere cu el sa renunte la paternitate,se mai cere testul ADN?Multumesc din suflet!
Sunt mama copilului.Am inteles ca tagaduirea o cere tatal,iar contestatio o poate cere si mama.
Buna ziua!Am cateva intrebari in legatura cu ceea ce presupune contestarea paternitatii de catre mama,pentru un capil nascut in afara casatoriei.Intrebarile mele sunt urmatoarele: unde se depune aceasta contestatie?Am nevoie de avocat,care sa ma reprezinte?E nevoie de test de paternitate(el stie sigur ca nu este copilul lui, familia lui nu stie,nu l-a declarat la serviciu sau in alta parte)Costurile intr-o astfel de situatie sunt foarte mari?
Multumesc!
Buna ziua,
In urma divortului am pastrat numele sotului,iar la cativa ani dupa divort am nascut si fostul sot s-a oferit sa figureze in acte ca fiind tatal copilului,desi nu este,fara sa aiba vreo responsabilitate sau contributie la cresterea si educarea copilului.
Intrebarile mele sunt:
1.Cum as putea sa-l impiedic sa ceara drepturi asupra copilului pe viitor?
2.Exista posibilitatea sa ies cu copilul din tara,fara acordul lui?